REKLAMA

Nowa inwestycja w płockiej elektrociepłowni Orlenu. Co nam da?

REKLAMA

PKN ORLEN realizuje nową inwestycję w Elektrociepłowni Płock. Jak zapowiada, wybudowanie sprawniejszego i efektywniejszego turbozespołu TG1 ma zapewnić stabilność oraz pewność dostaw energii elektrycznej i cieplnej do płockiej rafinerii oraz zewnętrznych odbiorców, w tym miasta.

Inwestycja, która rozpoczyna się w elektrociepłowni koncernu umożliwi wzrost jej sprawności o 10 proc. w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. Ma także przyczynić się do optymalizacji kosztów, dzięki wydłużeniu cykli pracy pomiędzy remontami, a także podwyższyć ciągłość i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku oraz działających na jego terenie firm. Odbiorcą wytwarzanego ciepła będzie również miasto.

– Konsekwentny rozwój obszaru energetyki, zakładający wykorzystanie efektywnego procesu kogeneracji, tj. procesu o najwyższej sprawności energetycznej wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, jest jednym z naszych kierunków strategicznych – mówi Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki PKN ORLEN. – Dzięki nowym inwestycjom i rozwijaniu istniejącej już infrastruktury, stale umacniamy naszą pozycję na rynku energii elektrycznej, wpływając w ten sposób na wzrost bezpieczeństwa pracy naszych instalacji, ale też bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje Jarosław Dybowski.

Podczas modernizacji turbozespołu nr 1, zdemontowana zostanie istniejąca maszyna, a w jej miejscu wykonawca postawi nową, w formule „pod klucz”, o zwiększonej mocy (z obecnych 55 do 65 MWe), wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zawarta zostanie również wieloletnia umowa serwisowa. Demontaż rozpoczęła już płocka firma CKTiS, natomiast za budowę i serwis odpowiedzialna będzie spółka GE Power Sp. z o.o.

– GE Power to światowy lider technologii w zakresie energetyki z ponad 70-letnim doświadczeniem na polskim rynku – mówi Sławomir Żygowski, Prezes GE Power. – Nasze urządzenia dostarczają energię dla ponad jednej trzeciej części świata, oświetlając miasta, rozwijając gospodarkę i łącząc ludzi na całym świecie. Nowy turbozespół w Płocku przystosowany będzie do produkcji pary technologicznej oraz produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Co istotne, turbina parowa wyprodukowana zostanie w zakładzie GE w Elblągu, natomiast generator w naszej fabryce we Wrocławiu – wyjaśnia Prezes GE Power.

To nie ostatnia taka inwestycja w Elektrociepłowni Płock. We współpracy z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, został bowiem opracowany kompleksowy program, który zakłada sukcesywną wymianę wyeksploatowanych maszyn w elektrociepłowni. Pierwszy etap programu, dotyczący wymiany turbozespołu nr 1, zakończy się we wrześniu 2021 r.W Elektrociepłowni Płock pracuje siedem turbozespołów. Turbozespół TG1, który został oddany do użytku w 1968 r., osiągnął już graniczny czas pracy ok. 300 tys. godz.. Do tej granicy zbliżają się także kolejne cztery turbozespoły. Modernizacji nie wymaga natomiast TG6, zbudowany w 2001 r., a także TG7, który powstał w 2017 r.

Elektrociepłownia Płock jest największą tego typu jednostką przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej moc elektryczna wynosi 413,6 MWe, a cieplna – 2149 MWt. PKN ORLEN posiada bloki energetyczne również we Włocławku, Trzebini i Jedliczach, a także w Czechach i na Litwie. W sumie ich moce wynoszą 1,9 GWe i 6,1 GWt. ORLEN analizuje również projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 1,2 GW.

Największa elektrociepłownia w Polsce. Jak wygląda?

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Wysokie says:

    Rachunki do zaplaty

  2. Mieszkaniec says:

    byle znów zawór nie puścił bo będziemy mieli piękna czarna chmurę. Na upały jak znalazł:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU