REKLAMA

Nowa czytelnia w Płocku. Każdy może skorzystać [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Dwadzieścia tysięcy książek na wyciągnięcie ręki dla płocczan w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Zmodernizowaną czytelnię dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażono w nowoczesny skaner.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej czytelni biblioteki Mazowieckiej Uczelni Publicznej odbyło się 19 października w budynku przy Placu Dąbrowskiego 2. Wstęgę przecięli Rektor Uczelni prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki oraz Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Płocka, możliwe było gruntowne zmodernizowanie czytelni, której nadano nową funkcjonalność, tzw. wolny dostęp do półek. Teraz możliwe jest samodzielne, swobodne przeglądanie książek, bez konieczności ich zamawiania.

– Współpraca z Mazowiecką Uczelnią Publiczną w Płocku układa się bardzo dobrze. Cieszę się, że Rada Miasta Płocka zaakceptowała tę inwestycję, ponieważ będzie służyć nie tylko studentom uczelni, ale także mieszkańcom Płocka i regionu – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

fot. Wiktor Pleczyński

Rektor przedstawił najważniejsze informacje o nowej czytelni.

– Księgozbiór czytelni odpowiada obecnym kierunkom kształcenia. Na powierzchni zaledwie 307 mkw. zgromadziliśmy ponad 20 tysięcy książek. Korzystający mają do dyspozycji 20 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Wprowadzone modernizacje pozwolą także na otwarcie się na czytelników z zewnątrz, bez obowiązku rejestracji się w systemie. Wystarczy dowód osobisty lub legitymacja – podkreślił rektor Maciej Słodki.

Po konferencji zaprezentowano, jak w praktyce działa system zabezpieczenia książek. Bramka przy próbie wyniesienia woluminu natychmiast powiadomiła o zdarzeniu poprzez sygnał alarmowy i świetlny.

fot. Wiktor Pleczyński

Nowa czytelnia została również wyposażona w profesjonalny skaner METIS EDS Alpha, który oferuje najwyższą jakość obrazu, łatwość obsługi i wysoką wydajność. Zaletą urządzenia jest także to, że podczas skanowania nie niszczy książek. Urządzenie nie wymaga siłowego dociśnięcia książki dla wykonania prawidłowego obrazu, jak w przypadku tradycyjnych skanerów.Całkowity koszt modernizacji czytelni wraz z zakupem skanera wyniósł 236.125,53 zł. Miasto wsparło inwestycję kwotą 100 tys. zł w ramach dotacji celowej prezydenta na system zabezpieczenia księgozbioru i 20 tys. zł w ramach dostosowania dla osób niepełnosprawnych.

fot. Wiktor Pleczyński

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na skaner EDS – 51.660,00 zł. Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku na demontaż i montaż podłogi, wymianę parapetów oraz zakup regałów przeznaczyła 64.465,53 zł.

Biblioteka Mazowieckiej Uczelni Publicznej

Instytucja została utworzona w 2000 roku i zajmuje powierzchnię 307 mkw.

Stan księgozbioru biblioteki to:

  • ponad 54 tysiące woluminów,
  • prenumerata 58 tytułów czasopism,
  • dostęp do 12 baz danych.

Tematyka gromadzonego księgozbioru jest zgodna z aktualnymi kierunkami kształcenia i odpowiada na zapotrzebowania czytelnicze studentów i wykładowców, wspomagając tym samym proces dydaktyczny Uczelni. Księgozbiór obejmuje książki z zakresu pedagogiki, psychologii, filozofii, nauk społecznych, matematyki, informatyki, pielęgniarstwa, położnictwa, kosmetologii.

fot. Wiktor Pleczyński

– Filologom proponujemy pozycje w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim z zakresu literatury pięknej, historii, historii języka, metodyki nauczania, gramatyki. W bibliotece można też wypożyczyć literaturę piękną z kanonu lektur licealnych oraz najnowsze pozycje z beletrystyki – zaznacza uczelnia.

Zbiory są opracowywane w systemie PROLIB i udostępniane czytelnikom poprzez nowoczesną multiwyszukiwarkę INTEGRO, która pozwala na bardzo łatwe, sprawne i intuicyjne korzystanie z katalogu bibliotecznego. Biblioteka oferuje także swoim czytelnikom zdalny dostęp do baz danych i źródeł elektronicznych za pomocą systemu HAN.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU