REKLAMA

Niezwykła konferencja o autyzmie

REKLAMA

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Odzyskać Więzi” organizuje w Płocku konferencję „Moje życie z Zespołem Aspergera od przedszkola do dorosłości”. Głównym prelegentem będzie dr Peter Schmidt, który odkrył, że jest autystykiem dopiero w wieku 40 lat.

Konferencja w Płocku odbędzie się dzięki inicjatywie prezes stowarzyszenia, Renaty Szpilkowskiej-Lorenc. Jak tłumaczy pani Renata, była w Warszawie na konferencji z udziałem Petera Schmidta.

Renata Szpilkowska-Lorenc i Peter Schmidt

– Opowiadał o wszystkim, od pierwszych migawek z wczesnego dzieciństwa, poprzez przedszkole, szkołę, studia, czas wolny, dziwne ruchy, zamykanie się w sobie, seksualność czy szukanie żony. Żadna książka nie oddaje tak istoty zaburzenia, jak właśnie jego opowieść – mówi z pasją. – W pierwszej przerwie poszłam prosto do niego i spytałam, czy do nas przyjedzie. A że językiem niemieckim władam biegle, nie potrzebowałam tłumacza. No i nie miałam nic do stracenia – uśmiecha się.

Dr Peter Schmidt to dorosły Niemiec z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu), który fascynująco mówi o tym, jak wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem boryka się z naszym „neurotypowym” światem. Peter odkrył, że jest autystykiem w wieku 40 lat, już po zrobieniu doktoratu z geofizyki, znalezieniu pracy w międzynarodowej firmie, założeniu rodziny, odbyciu wielu podróży w najciekawsze miejsca świata…

Odkrył, dlaczego w szkole, w pracy i w każdym środowisku rówieśniczym  czuł się tak, „jakby był samochodem na autostradzie, pędzącym pod prąd”, a zdobycie partnerki życiowej wiązało się z długotrwałym, ogromnym intelektualnym wysiłkiem. Przez całe życie opisywał otaczający go świat i wszelkie zachodzące w nim zjawiska funkcjami matematycznymi, wykresami, zależnościami logicznymi. Z czasem opracował wzory na… przyjaźń, miłość, ból i cierpienie.

Swoje problemy, przygody, przemyślenia w barwny, dowcipny, z właściwą sobie swadą opisał w trzech książkach: „Chłopiec z Saturna”, „Kaktus na Walentynki”  i „Jak trudno komunikować się z kolegami…” Książki będą do nabycia w czasie przerw podczas konferencji.

Warto przy tym wspomnieć, że Peter Schmidt jest w Niemczech i Szwajcarii bardzo znaną postacią – często występuje w mediach (radio i telewizja), w ostatnich latach głównie poruszając temat osób z autyzmem na rynku pracy.

Konferencja, która odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 12 w Płocku, skierowana jest przede wszystkim do pedagogów, psychologów szkolnych, nauczycieli, wychowawców pracujących w przedszkolach, szkołach podstawowych i placówkach oraz rodziców lub osób, które maja na co dzień kontakt z osobą ze spektrum autyzmu (w tym z Zespołem Aspergera).Poruszone podczas niej będą tematy:

  • Dzieci i nastolatki ze spektrum autyzmu w przedszkolu i szkole.
  • Emocje, relacje, uczucia, związki partnerskie, seksualność osób ze spektrum autyzmu.
  • Osoby ze spektrum autyzmu na rynku pracy – poszukiwanie pracy, relacje z kolegami i przełożonymi, specyficzne trudności dla osoby ze spektrum autyzmu, specyficzne trudności dla pracodawcy.

Koszt udziału to 50 zł/os. Termin zgłoszenia: do 15 maja br. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warto zapisywać się już teraz (http://autyzmpomoc.org/zaproszenie-na-konferencje), bo tylko przez święta wielkanocne zgłosiło się już 40 osób z całej Polski.

– Jestem pozytywnie zaskoczona – przyznaje Renata Szpilkowska-Lorenc. – Zapisały się osoby z Jeleniej Góry, Łodzi, Poznania, Turku, Nowego Dworu Mazowieckiego, Ciechanowa, Sokołowa Podlaskiego, Siedlec czy Radomia – wymienia.

Miejsce konferencji nie jest jeszcze znane. – W zależności od ilości zgłoszonych osób, wynajmę odpowiednią salę i zamknę listę – tłumaczy prezes stowarzyszenia.

PetroNews jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU