REKLAMA

Nie odbierając połączenia z tego numeru, narażasz się na wysoką karę

REKLAMA

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczną linię telefoniczną, która informuje o nałożeniu kwarantanny. Warto odebrać połączenie z tego numeru, a najlepiej dodać numer do kontaktów w telefonie. Nieodebranie komunikatu o nałożeniu kwarantanny nie usprawiedliwia złamania jej zasad.

Za złamanie zasad kwarantanny grozi nawet 30 tys. zł kary administracyjnej. Zasady zaczynają obowiązywać od momentu decyzji o skierowaniu obywatela na kwarantannę. GIS, żeby usprawnić przekazywanie informacji do obywateli, uruchomił automatyczną linię telefoniczną przekazującą komunikat.

– W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę – informuje GIS.Każdy, kto ma pytania dotyczące COVID-19 lub chce upewnić się co do statusu swojej kwarantanny, może uzyskać odpowiedzi pod numerem telefonu: +48 22 25 00 115. Informacja o kwarantannie jest również dostępna za pośrednictwem portalu Internetowe Konto Pacjenta.

Kto podlega kwarantannie?

 • osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej;
 • osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
 • osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej,
 • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Zasady kwarantanny

 • nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,
  w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to lekarza pierwszego kontaktu;
 • postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,
 • współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,
 • zainstaluj na smartfonie obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa (do pobrania na stronie: aplikacja Kwarantanna domowa).

Pomoc w przejściu kwarantanny

Podczas kwarantanny można zgłosić się po pomoc np. w zrobieniu zakupów. W tym celu można skontaktować się w lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej. Lista placówek znajduje się na stronie: Pomoc w czasie kwarantanny. Dostępna jest również pomoc psychologiczna.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 7

 1. Nie ma pandemii says:

  Ludzie muszą wyjść masowo na ulicę bo inaczej państwo zniszczy zwykłych obywateli. Nie ma pandemii nie dajcie się okłamywać. Wirus istnieje ale nie jest tak groźny jak mówią ale PANDEMII NIE MA!!!! SZUMOWSKI ZŁODZIEJU PÓJDZIESZ SIEDZIEĆ!!!!

 2. Precz z Sanitarnym Gestapo says:

  To jest sanitarne GESTAPO które na zdrowych ludzi więzienie domowe. Nie odbierać obcych numerów. W dupe mogą ludzi pocałować. Oczywiście pojawi się gestapowiec z sanepidu z decyzją o kwarantannie. Oczywiście nie wpuszczać obcych bo większość z tego niby sanepidu to złodzieje. Uważajcie

 3. tadek says:

  Mogą mi naskoczyc – nie odbieram obcych numerów

 4. Jaaa says:

  A jaką karę zapłaci sanepid jak nie odzywa sie do osób chorych od ktorych powinien zebrać wywiad.. 5 dni czekalam na telefon a jak sama sie dodzwonilam to malo nie porobili w majty jak uslyszeli gdzie pracujemy z mężem. Dwa najwieksze zaklady pracy w naszym miescie. Ogromne zagrożenie a pd noch cisza.

 5. Michau says:

  Byłem na przymusowej kwarantannie. Prowadzę działalność gospodarcza, złożyłem wniosek do ZUS o zasiłek chorobowy. Okazało się, ze muszę dostarczyć zaświadczenie z Sanepidu o obowiązkowej kwarantannie. Oczywiście takiego zaświadczenia nie otrzymałem. Złożyłem wiec oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Mija miesiąc od złożenia wniosku a ja nadal nie mam odpowiedzi. Pomijam już fakt, ze przez tydzień na kwarantannie nie zarabiałem. Zasiłku rowniez nie otrzymałem. Jutro mija termin płatności kolejnych składek ZUS (prawie 1500 zł). Będę musiał zapłacić całość, gdyż nie mam decyzji co do zasiłku chorobowego.

  Te państwo załatwi nas szybciutko :( a firma Szumowskiego wyskoczyła o kilkaset procent. Kto ma zarobić, zarobi. Reszta dostanie po d….

 6. Sandra says:

  Proszę podać podstawę prawną obowiązku odebrania telefonu oraz nałożenia kary.

  • Lekarz says:

   Cała ta pandemia to jeden wielki szwindel. Ludzie są głupi bo w to wierzą to tak mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU