REKLAMA

NFZ unieważnił kontrakty na rehabilitację. Caritas ponownie ma szansę?

REKLAMA

Tydzień temu na płocki Caritas jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość o odrzuceniu kontraktu na rehabilitację przez NFZ. Oznaczało to w praktyce, że istniejąca od 2000 roku przychodnia zagrożona była likwidacją. Teraz pojawiło się światełko nadziei – NFZ unieważnił wczoraj kontrakty.

W obronie Caritas Diecezji Płockiej stanęło wiele płockich środowisk, radna Barbara Smardzewska-Czmiel napisała interpelację, w której nawołuje do wspólnej akcji interwencyjnej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Warto zaznaczyć, że przychodnia Caritasu w 2012 roku przeprowadziła gruntowny remont, m.in. przebudowę gabinetów zabiegowych, dokonano także zakupu nowych urządzeń do zabiegów (aparat do fizykoterapii, łóżko do masażu), co spełniało wszystkie wymagane przez NFZ standardy.

Tydzień temu okazało się, że przychodnia nie otrzymała przedłużenia na następne lata kontraktu na zabiegi rehabilitacyjne. – Na zabiegi w II półroczu 2014 r. oczekuje 761 zapisanych osób – pisze radna w interpelacji. – Są to zazwyczaj pacjenci wymagający jak najszybszej rehabilitacji, po udarach mózgu, w stanach nowotworowych, którym brak leczenia m.in. rehabilitacyjnego zagraża zdrowiu a nawet życiu. Są to osoby starsze najczęściej z regionu Starego Miasta, które będą zmuszone do przepisania się na zabiegi do innych odległych przychodni rehabilitacyjnych, oczywiście pod warunkiem, że przychodnie te będą dysponowały wolnymi terminami na zabiegi dla dodatkowych pacjentów. Ponadto pacjenci Przychodnia Caritas dotychczas korzystali także z rehabilitacji domowej. Zdaniem lekarzy pozbawienie tych kilkuset osób leczenia rehabilitacyjnego oznacza dla nich brak szans na powrót do zdrowia – tłumaczy.

W trakcie wczorajszego spotkania na osiedlu Radziwie, prezydent Płocka – w odpowiedzi na prośbę jednej z mieszkanek, która korzysta z rehabilitacji i boi się, że teraz zmuszona będzie szukać pomocy na własną rękę, powiedział: – Znam problem z Caritasem i jestem przed spotkaniem z dyrekcją placówki. Zbadam sprawę i sprawdzę, jakimi środkami dysponujemy, by pomóc i by utrzymać rehabilitację w tym miejscu. Muszę też sprawdzić, czy mamy takie prawne możliwości, bo to sprawa pomiędzy NFZ a Caritasem.

Oprócz przychodni Caritasu, NFZ nie przedłużył kontraktów trzem placówkom z Płocka i powiatu: Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Wychowawczemu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Płocku oraz Centrum Rehabilitacji Medycznej Milenium w Wyszogrodzie i w Bielsku.Wczoraj pojawiła się jednak szansa na przedłużenie kontraktu. Jacek Roleder, pełniący obowiązki Dyrektora Mazowieckiego OW NFZ ogłosił unieważnienie postępowań konkursowych w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Co to oznacza dla przychodni Caritasu?

– Pojawiło się światełko w tunelu – mówi Anna Lewandowska, kierownik przychodni. – Nie mamy jeszcze informacji, ale prawdopodobnie będą ogłoszone nowe konkursy, do których oczywiście przystąpimy, natomiast aktualny będzie przedłużony do zakończenia postępowania konkursowego – tłumaczy. – Dzisiaj wreszcie pracownicy trochę lepiej się czują, po ostatnich nieprzespanych nocach. Miejmy nadzieję, że tym razem NFZ weźmie pod uwagę nasze dotychczasowe działania i dobro pacjentów – mówi z ulgą.

Piotr Kalinowski z Zespołu Prasowego NFZ Mazowsze, wyjaśnił, że dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ unieważnił konkurs ofert i wniósł do prezesa NFZ o aneksowanie umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza do końca bieżącego roku. Oznacza to, że w II półroczu br. świadczenia będą realizowane w tych samych placówkach, co w I półroczu. – Decyzja została podjęta na podstawie art. 150 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) – dodał.

Punkt, o którym wspomina Piotr Kalinowski, głosi: „Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu unieważnia postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, gdy nastąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub zawarcie umowy nie leży w interesie ubezpieczonych, czego nie można było wcześniej przewidzieć.”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU