NFZ do likwidacji?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że od 1 stycznia 2018 roku NFZ będzie postawiony w stan likwidacji. Nie oznacza to jednak tego, że NFZ zniknie – wciąż będzie kontynuował swoją pracę, a dopiero później przejmie ją administracja państwowa.

Jak podaje PortalSamorządowy.pl, minister zdrowia zapowiedział, że nie będzie już składki ubezpieczeniowej. Służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa, czyli z podatków. Co więcej, Radziwiłł podkreślił, że “ogromna większość” pracowników będzie zajmować się podobną pracą do obecnej, jednak minister nie podał szczegółów.

– Istotą zmiany, którą przygotowujemy, nie jest likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko likwidacja zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – możemy przeczytać na stronie PortalSamorządowy.pl wypowiedź ministra zdrowia z konferencji prasowej.

Dodatkowo wyjaśnił, że według niego ubezpieczenia zdrowotne są powszechne tylko z nazwy, ponieważ wiele osób nie płaci ubezpieczenia i nie posiada statusu ubezpieczonych, np. mowa tu o osobach zatrudnionych na umowę o dzieło. Zmiany, które mają zajść spowodują, że prawo do korzystania z publicznej ochrony zdrowia mają mieć wszyscy. Minister ocenił, że będzie to realizacja zapisów konstytucji.

– Jest krzyczącą niesprawiedliwością sytuacja, w której ponad 6 proc. polskich obywateli ma status nieuprawnionych do publicznego systemu opieki zdrowotnej. I to jest istota zmiany, którą przygotowujemy. W tej sytuacji nie ma sensu mówić dalej o składce na ubezpieczenie zdrowotne, bo nie będzie ubezpieczenia zdrowotnego – wypowiedział się minister zdrowia.

Zaznaczył również, że skoro nie będzie składek ubezpieczeniowej, służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa, czyli z podatków. Według niego rozwiązaniem, które będzie gwarantowało pewność środków na służbę zdrowia, jest tzw. państwowy fundusz celowy. Wyjaśnił, że będzie to specjalna “zakładka” w budżecie państwa tylko na ten cel.

– Jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, to on dzisiaj jest po prostu instytucją tego ubezpieczenia zdrowotnego, więc ponieważ nie będzie instytucją ubezpieczenia zdrowotnego, więc też musi się zmienić – cytuje wypowiedź ministra Portal Samorządowy. – Skoro ochrona zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa, obsługa, także płatnika, będzie w rękach administracji państwowej – dodał Radziwiłł.

Poinformował też, że dla pracowników NFZ oznacza to, iż “ogromna większość z nich” będzie się zajmować podobną pracą do obecnej.

– Planując wprowadzenie tej zmiany od przyszłego roku, zamierzamy postawić Narodowy Fundusz Zdrowia w stan likwidacji, co nie znaczy, że zlikwidować go od 1 stycznia, tylko tak, żeby on w okresie przejściowym funkcjonował na zasadzie ciągłości jako instytucja, a dopiero później przejdziemy już bezpośrednio do rozwiązań docelowych, jakimi będzie administracja państwowa, która będzie pełnić tę funkcję – możemy przeczytać na portalu podsumowanie ministra.

Dodał także, że “budżetowanie” służby zdrowia prawdopodobnie zacznie się od 1 stycznia 2018 r.

Minister Radziwiłł już wcześniej zapowiadał, że 27 czerwca będzie znana lista szpitali, które wejdą do tzw. sieci szpitali. Ustawa o sieci wejdzie w życie w październiku. Trwają prace nad zasadami, na jakich będzie wyliczany ryczałt dla tych placówek.

Czy szpital miejski przetrwa reformę?

W sieci będą mogły znaleźć się te placówki, które minimum od dwóch lat mają podpisaną umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo SOR. Drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki będą podzielone także na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi to ponadpowiatowe, trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy  obejmują szpitale pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji