Sezon wakacyjny w pełni, tym samy czas urlopów również. Urlopy.pl polecają tym razem wyjazd do Chorwacji – pięknego państwa położonego nad Adriatykiem, którego ogromnym atutem są nadmorskie kurorty, piękne zatoczki z turkusową wodą i smaczne jedzenie.

14 URLOPY 1Pierwsi turyści do Chorwacji przyjeżdżają już na początku maja. I nic dziwnego, ciepły, śródziemnomorski klimat sprawia, że już wiosną można rozkoszować się spacerami po nadmorskich plażach, których kamieniste wybrzeże sprzyjają czystości wody. Właśnie dlatego Adriatyk jest tu wyjątkowo przejrzysty i ma głęboki, turkusowy kolor.

– Płoccy turyści chętnie wyjeżdżają do Chorwacji, która jest prawdziwym turystycznym rajem z jej plażami, zabytkami i bogatą ofertą sportowo-rozrywkową. Wspaniałe kąpieliska, dzikie plaże i śródziemnomorska roślinność sąsiadują tu ze starożytnymi zabytkami, pamiętającymi czasy cesarza Dioklecjana – mówi Ewa Brzozowska, kierownik płockich oddziałów Urlopy.pl przy ul. Padlewskiego 18c oraz w Auchan. – Biorąc pod uwagę, że Chorwacja należy do Unii Europejskiej, turyści mogą przekroczyć granicę i przebywać na terenie tego kraju do 90 dni bez posiadania paszportu, jedynie z dowodem osobistym. Stąd popularność Chorwacji pod kątem wycieczek z własnym dojazdem – wyjaśnia.

Jak się dowiadujemy, do tego kraju możemy wybrać się z Urlopy.pl zarówno samolotem, jak i własnym samochodem czy autobusem, dzięki czemu mamy większy wpływ na wydany budżet.

Chorwacja, Dubrovnik

Chorwacja, Dubrovnik

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, ale najbardziej popularne pod kątem turystycznym miejscowości znajdują się na jej wybrzeżu. Imponującym wybrzeżu dodajmy, bo o długości 5835 km, przy którym znajduje się aż 1246 wysp i wysepek ze stromymi skałami, zatokami, zalewami i półwyspami, które są powodem, dla którego nazywa się Chorwację “krajem tysięcy wysp”.

Chyba najpiękniejsza część tego państwa leży w Dalmacji Południowej z malowniczo położonymi plażami i niezwykłymi krajobrazami. Położona jest wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku, należą do niej również wyspy, stanowiące jedną z większych atrakcji turystycznych w kraju. Nazwa Dalmacja pochodzi od plemiona Dalmatów zamieszkujących ten region w starożytności. Rdzenni Chorwaci przybyli nad Morze Śródziemne na przełomie VI i VII stulecia. Osiedlili się na terenie dawnej Ilirii i zajęli Dalmację, która nazywana jest również Chorwacją Dalmatyńską. W Dalmacji zarówno Południowej, jak i Północnej, dominuje dzika przyroda i zróżnicowany krajobraz. Turyści zachwycą się deltą rzeki Neretwy, z jej bagnami, małymi rzeczkami i jeziorkami, warto również wybrać się na wycieczkę z Dubrownika do Splitu – to jedna z najpiękniejszych tras turystycznych.

Chorwacja, Dubrovnik

Chorwacja, Dubrovnik

Dubrownik, nazywany również „perłą Adriatyku”, jest wizytówką rekreacyjnej części Chorwacji. To zachwycające zabytki, urok starej części miasta, ale i przepiękne plaże, czysta woda czy przepyszna, regionalna kuchnia, które łącznie tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Pomiędzy dwoma miastami wybrzeża – Split i Omis – rozciąga się natomiast chorwacka Riwiera. To również bardzo popularne kierunki turystyczne, chociażby dlatego, że oba miasta oferują odwiedzającym sporo atrakcji i wspaniałe zabytki. Możemy tam spotkać mnóstwo niewielkich, zabytkowych miasteczek, ośrodków wypoczynkowych i wiosek rybackich, m.in. Dugi Rat i Duće. Można tu więc wypocząć zarówno relaksując się słodkim lenistwem, jak i aktywnie wypoczywać nad czystą, ciepłą wodą. Miłośnicy historii również znajdą coś dla siebie, zwiedzając antyczne ruiny i średniowieczne zabudowy miasteczek.

Chorwacja, Split

Chorwacja, Split

Split jest jednym z najbardziej znanych miejsc na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. To również jedno z najlepiej zachowanych historycznych miast, w którym zachwycimy się starówką i pięknymi zabytkami. Miasto powstało wokół Pałacu Dioklecjana (III/IV w.), a swój wymarzony urlop spędzą tam zarówno pasjonaci zabytków, miłośnicy sportów wodnych, jak i osoby, które najlepiej wypoczywają w kafejkach i lokalach gastronomicznych. Każdego roku odbywa się tu sporo festiwali muzycznych i folklorystycznych.

Urlopy.pl polecają tygodniowy pobyt w Splicie już za 2.309 zł od osoby (przy wykupieniu 2-os. wycieczki). Polecimy wówczas do Chorwacji samolotem, mając zapewnione dwa posiłki dziennie, a nocować będziemy przy pięknej zatoce, otoczonej zielenią, turkusowym morzem, w pobliżu plaży i centrum ze sklepami.

Nasz hotel położony jest na Riwierze Makarskiej, ok. 500 m od centrum Gradac, ważnego  centrum turystycznego regionu, którego mieszkańcy zajmują się głównie obsługą gości. Na południe od portu znajduje się najdłuższa plaża riwiery. Ciekawostką jest, że pierwszy hotel w tej miejscowości wybudowano już w 1919 roku, a liczne znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że i w tym miejscu istniało przed wiekami rzymskie miasteczko. Miasteczko oferuje bardzo bogatą ofertę gastronomiczną, a wolny czas można spędzać na kortach tenisowych, uprawianiu sportów wodnych, nurkowaniu, turystyce rowerowej i pieszej. Gradac jest również dogodnym miejscem do wypadów na wyspę Korculę czy Hvar.

Chorwacja

Chorwacja

Omis, nieco mniejsza, choć równie popularna miejscowość, znajduje się niedaleko Splitu. Największymi zaletami tego miasteczka są wspaniałe plaże, piękna przyroda i spokojna atmosfera. Coś dla siebie znajdą także wielbiciele aktywnego wypoczynku, np. rafting na rzece Cetina (trasa 16 km, spływ pontonem), ale można tu również wspinać się, wędrować, żeglować czy nurkować.

Jeśli chcemy sami decydować o kuchni i wydatkach w Chorwacji, możemy wybrać się na wycieczkę własnym dojazdem. Popularne miejsca na wypoczynek, zarówno z dojazdem własnym, jak i autokarem to Istria nad zatoką Kvar oraz Dalmacja.

Półwysep Istria w Chorwacji stanowi największą oazę zieleni na północnym Adriatyku. Poszarpana linia brzegowa, setki lagun i wysepek, góry w środku półwyspu nadają temu miejscu jedyny w swoim rodzaju urok. Umag na Istrii, to malownicza miejscowość, usytuowana na wysuniętym w morze cyplu. Znajduje się tam piękna starówka, ale i najbardziej znany, chorwacki ośrodek tenisowy. Piękne plaże, pełne międzynarodowego tłumu przyciągają ludzi lubiących aktywnie spędzać czas.

Chorwacja, Groznjan

Chorwacja, Groznjan

Turyści chętnie odwiedzają też Porec – jedno z największych miast turystycznych na półwyspie Istria, z pochodzącą z czasów Bizancjum Bazyliką św. Eufrazjusza. Za najpiękniejsze na Istrii, uznawane jest Rovinj – miasteczko, które nigdy nie zasypia. Położone nad samym morzem, często nazywane jest Małą Wenecją. Największe i jednocześnie najstarsze miasto i port na półwyspie Istria to Pula. Znajdują się tu liczne zabytki, z najsłynniejszym monumentalnym amfiteatrem starożytnym oraz inne pozostałości z czasów rzymskich. Według legendy, miasto założone zostało przez mitycznych argonautów.

Dużą popularnością cieszy się Rabac – mała miejscowość rybacka, przekształcona w turystyczny kurort. Mimo tego nie straciła na swoim uroku i malowniczości. Nazywany jest przez Chorwatów „Perłą zatoki Kvarnerskiej”. Ciekawy jest też Novigrad – średniowieczne miasteczko, częściowo otoczone starym murem obronnym i stanowiące kwintesencję chorwackiego wybrzeża.

Chorwacja

Chorwacja

Urlopy.pl mają w swojej ofercie tygodniowy pobyt w Dalmacji Północnej już od 739 zł od osoby (przy wykupieniu wycieczki 2-os.). Nocować będziemy wówczas w 2-osobowym studiu, w apartamentach Zaton, zbudowanych w tradycyjnym, dalmatyńskim stylu, zaledwie 100 m od plaży. Zaledwie 16 km od apartamentów, znajduje się miejscowość Zadar – główny ośrodek turystyczny Dalmacji Północnej.

Oczywiście, nie brakuje tu ciekawych zabytków, ale jest też intensywne życie nocne w kurortach, a szereg wysp obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Zadar kojarzony jest przede wszystkim z rzymskimi zabytkami, choć jest tam wiele ciekawych budowli.

Chorwacja

Chorwacja

Podczas wędrówki po starówce warto skorzystać z oferty jednej z wielu restauracji. Można spróbować tam różnorodne gatunki ryb czy pieczoną jagnięcinę z wyspy Pag. Polecamy również degustację lokalnych win, które są doskonałym dodatkiem do szynki „prsut”.

Ciekawą atrakcją turystyczną są Morskie Organy, które skonstruowano w pobliżu zabytkowego centrum, na najbardziej wysuniętej części Półwyspu Zadarskiego. Jest to kilkudziesięciometrowy pas wybrzeża, schodzący ku schodom, we wnętrzu których wywiercono system otworów i osadzono metalowe piszczałki różnej grubości. Wiejący wiatr i szum morskich fal tworzą dzięki temu niezwykły instrument muzyczny.

Przypominamy, że płoccy turyści mogą zobaczyć ten kraj nawet za darmo. – Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest voucher o wartości aż 5 tys. zł. Każdy Klient, który dokona rezerwacji w oddziałach Urlopy.pl i udostępni swoje zdjęcie z wakacji z logo Urlopy.pl, weźmie udział w promocji – zachęca Ewa Brzozowska.

Jeśli chcecie skorzystać z oferty Urlopy.pl, wystarczy zajrzeć do oddziałów firmy w CH Auchan w Płocku przy ul. Wyszogrodzkiej 140 lub przy ul. Padlewskiego 18c. Możecie również zadzwonić: tel. 666-093-340, 666-093-351, napisać: plock1@urlopy.pl lub zajrzeć na stronę internetową urlopy.pl.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji