Nasi rycerze zdobyli zamek w Nidzicy

REKLAMA

Znamy ich z płockich imprez – Noc Muzeów w Muzeum Mazowieckim, Jarmarku Tumskiego czy MotoSerca. Tym razem Płock Grupa Rekonstrukcyjna pojechała na XVII Turniej Rycerski, który odbywał się 9 lipca na Zamku w Nidzicy.

Imprezę na nidzickim zamku organizowało Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Gmina Nidzica. W programie znalazła się m.in. Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich czy turniej łuczniczy. Nie mogło zabraknąć, oczywiście, rycerzy z Płocka.

PowiązaneTematy

Pewnie niewielu płocczan wie, że Płocka Grupa Rekonstrukcyjna (PGR) istnieje od 2013 r., a została założona przez osoby, które poszukiwały własnej formuły funkcjonowania bractwa i chciały stworzyć grupę, kojarzącą się ściśle z Płockiem. – Celem Płockiej Grupy Rekonstrukcyjnej jest przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu średniowiecza, poprzez uczestnictwo w imprezach okolicznościowych, pokazach historii żywej, a także organizowaniu szkoleń w zakresie łucznictwa i posługiwaniu się replikami oręża – tłumaczą w bractwie.

Obecnie trzon PGR tworzy 16 osób, choć, oczywiście, jej członkowie zapraszają wszystkich chętnych entuzjastów historii i zabawy. W skład grupy wchodzą zarówno rycerze, damy dworu, jak i łucznicy czy łuczniczki. Na co dzień członkowie bractwa pracują w różnych zawodach – są informatykami, urzędnikami, elektrykami czy studentami. W weekendy odtwarzają czasy średniowiecznego życia w XIV i XV wieku, noszą ręcznie szyte ubrania z naturalnych materiałów odtwarzające średniowieczną modę, parają się drobnym rękodziełem na użytek grupy, ćwiczą łucznictwo i walki rycerskie w pełnym uzbrojeniu oraz organizują żywe lekcje historii dla dzieci i młodzieży.

W tym roku odwiedzili już takie miasta i zamki rycerskie jak: Nidzica, Mrągowo, Mińsk Mazowiecki, Uniejów, Olsztynek, Kożuchów, Byczyna czy Wopławki. W Płocku ponownie zobaczymy ich już wkrótce, podczas Dni Historii Płocka.

Jeśli chcecie zobaczyć naszych rycerzy na żywo wcześniej, można zajrzeć w czwartki na skwer na Podolszycach, a w niedziele na Grabówkę w okolicach nowego mostu, gdzie organizują otwarte cykliczne treningi łuczniczo-rycerskie. Informacje o treningach Płockiej Grupy Rekonstrukcyjnej można śledzić na ich profilu Facebookowym, tymczasem zobaczcie, jak prezentowali się w Nidzicy w obiektywie Adka Jasińskiego.