REKLAMA

Napad z nożem w ręku, bójka i narkotyki

REKLAMA

Napad z nożem, narkotyki, bójka z rozbitą butelką w ręku, omdlenia oraz mężczyzna z Alzheimerem… Na szczęście to nie wydarzenia minionej doby, tylko niektóre przypadki, którymi musieli zająć się zawodnicy z 12 szkół podczas Mistrzostw Pierwszej Pomocy na etapie rejonowym.

18 maja odbyły się w Płocku Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, które zostały zorganizowane przez PCK oddział w Płocku. 12 szkół z Płocka i Sierpca musiało poradzić sobie w sytuacjach, które mogą wydarzyć się praktycznie każdego dnia.

PowiązaneTematy

Pozoranci odgrywali sceny, w których  startujący zawodnicy musieli zrobić rozeznanie i udzielić odpowiedniej pierwszej pomocy, adekwatnej do sytuacji. Do ich zadania należało m.in. ocenić przytomność poszkodowanych, zapewnić bezpieczeństwo, zorientować się jak wygląda dana sytuacja i zastosować odpowiednie procedury. Zawodnicy musieli ze sobą współpracować, ponieważ za to też otrzymywali punkty. Każda z drużyn miała za zadanie przebrnąć przez 6 stacji: 5 urazowych i 1, na której pisali test z wiedzy o pierwszej pomocy i znajomości historii PCK. Szkoły w Sierpcu rywalizowały o puchar Burmistrza Sierpca, z Płocka natomiast o Puchar Prezydenta naszego miasta.

fot. PetroNews

Każda z drużyn losowała stacje, od których rozpoczynała rozgrywki. Organizatorzy rozmieścili tak miejsca, gdzie odbywała się akcja, by inne grupy nie mogły podglądać tego co ich czeka. Każda ekipa miała swojego opiekuna oraz przewodnika. Opiekun szkoły nie mógł podpowiadać swoim podopiecznym jak mają się zachować. Czas na wykonanie zadania i rozpoznanie sytuacji był ograniczony, zawodnicy mieli zaledwie 10 minut.

fot. PetroNews

Stacje urazowe znajdowały się w różnych miejscach. Jedna znajdowała się tuż przy Spółdzielczym Domu Kultury, gdzie rozpoczęła się impreza – na niej zawodnicy mieli udzielić pomocy uczestnikom zawodów biegowych, druga tuż przy Centralnym Ośrodku Rehabilitacji – tam startujący musieli zająć się rannym z przebitym płucem, nożownikiem, który groził im nożem oraz osobami, które zażywały narkotyki.

W kolejnej odbywała się impreza, na której doszło do bójki, jeszcze dalej, przy Centrum Edukacji, startujący musieli używać defibrylatora. Tam również spotykała ich niespodzianka – nadzorujący sędzia nagle słabł. W parku przy ul. Kazimierza Wielkiego zawodnicy musieli zająć się osobą, u której doszło do zakrztuszenia. Tam również musieli poradzić sobie z panem, u którego powinni rozpoznać Alzheimera. Mężczyzna twierdził, że znajduje się w Sulejówku, nie rozpoznawał osób, zbytnio nie chciał współpracować z „ratownikami” – pozorant starał się zmylić uczestników.

fot. PetroNews

W zawody zaangażowała się prawdziwa policja, straż miejska i straż pożarna. Sytuacje z pozorantami wyglądały naprawdę bardzo realistycznie, i tak też miały wyglądać – jak najbardziej przypominać takie, które mogą wydarzyć się na co dzień.

Pozoranci wczuwali się w swoje role jak tylko mogli, za każdym razem, kiedy pojawiali się zawodnicy. Finał zawodów kończył się w Spółdzielczym Domu Kultury. Tam też zebrana komisja sumowała wszystkie punkty, które zawodnicy zbierali na stacjach.

W organizację zawodów włączyli się m.in.: Urząd Miasta Płocka, Płocki ZDZ, Spółdzielczy Dom Kultury, Kuratorium Oświaty – delegatura w Płocku, Straż Miejska, Policja, OSP Podolszyce – Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, Zespół Medycznych Szkół Policealnych, Gimnazjum nr 6 w Płocku, Centrum Edukacji Grupa Orlen oraz PWSZ w Płocku.

Puchar Burmistrza Sierpca zdobyło Liceum Ogólnokształcące im. mjra H. Sucharskiego. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Nr 2 w Sierpcu, a na ostatnim miejscu podium stanął Zespół Szkół Nr 1.

Puchar Prezydenta Miasta Płocka zdobył Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie. Drugi miejsce zajęło IV Liceum Ogólnokształcące w Płocku, a trzecie miejsce należało do ZDZ Płock.