REKLAMA

Na Radziwiu nowe drogi za 8 mln zł

REKLAMA

Podczas wspólnej konferencji władz Płocka oraz samorządu Mazowsza, podsumowano inwestycje drogowe prowadzone na osiedlu Radziwie.

27 maja, w Dniu Samorządu Terytorialnego, odbyła się wspólna konferencja prasowa prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, marszałka Adama Struzika i radnego Tomasza Kominka. Politycy podsumowali inwestycję drogową na Radziwiu, w której partycypowały obydwa szczeble samorządu.

PowiązaneTematy

– Dzisiaj Dzień Samorządowca, ten wyjątkowy dzień, kiedy 30 lat temu odrodziła się samorządność w Polsce, odbyły się pierwsze samorządowe wybory ogłoszone przez ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego. To szmat czasu, to bodajże ósma kadencja kolejnych samorządów, kolejnych rad, przewodniczących rad, prezydentów, burmistrzów czy wójtów w demokratycznej Polsce. Jesteśmy tutaj, ponieważ ta inwestycja jest szczególnym przykładem współpracy, jakiej na każdym kroku możemy znaleźć wiele. Ale ta najnowsza, przebudowa ulicy Kolejowej, kolejnego fragmentu, ale także budowa kanalizacji deszczowej, zbiornika retencyjnego, nowe oświetlenie, nowe chodniki, to wszystko sprawia, że na Radziwiu będą mogły być realizowane kolejne inwestycje – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

fot. Wiktor Pleczyński

Do celebracji Dnia Samorządu Terytorialnego przyłączył się marszałek Adam Struzik, dla którego ta data jest szczególna z jeszcze jednego powodu.

– Dla mnie to jest taki sentymentalny dzień. Dokładnie 30 lat temu, wtedy to była niedziela, startowałem w wyborach w 1990 roku. Od tamtej pory startowałem w każdych samorządowych wyborach, no i nie ukrywam, że zdobywałem mandat radnego. Czyli dla mnie to jest trzydziestolecie bycia w samorządzie w takim wymiarze osobistym. Rzeczywiście, myślę, że samorząd jest jednym z największych osiągnięć Rzeczypospolitej, tej odrodzonej. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę, że jest to najdłuższy okres w historii Polski, który jest okresem spokoju i rozwoju. Niezwykle istotną w tym rolę odegrał samorząd. Gdybyśmy nie mieli tej reformy 30 lat temu, a 8 lat później powołania powiatów i województw, no i oczywiście członkostwa w Unii Europejskiej, które nastąpiło 1 maja 2004 roku, to dzisiaj ta Polska nie wyglądałaby tak, jak wygląda – mówił marszałek Adam Struzik.

W ramach wspólnej inwestycji drogowej na Radziwu, połowę kosztów pokryło miasto Płock, a drugą połowę sfinansował samorząd województwa. Łączny koszt prac wyniósł 7.949.076,66 zł. Wykonawcą prac było konsorcjum, którego liderem jest firma Jarmar, a partnerem Firma Remontowo-Budowlana LIPOWSKI.

fot. Wiktor Pleczyński

Realizacja inwestycji obejmuje: 1. Roboty w ramach ul. Krakówka:
  • budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 720 m3 i powierzchni dna zbiornika 2700 m2,
  • przebudowa istniejącego rowu odprowadzającego wodę i budowa drogi technicznej wzdłuż rowu,
  • likwidacja odcinka istniejącego rowu przy ul. Krakówka.
 2. Roboty w ramach ul. Kolejowej:
  • budowa kolektora deszczowego o średnicy 400 – 800 mm na odcinku 690 m w ulicy Kolejowej odprowadzającego wody z ulicy Zielonej, drogi gminnej nr 520009W, klasy „D” i dróg gminnych przylegających do przedmiotowej ulicy. Wody opadowe przed zrzutem do rowu i zbiornika będą podczyszczone na osadniku i separatorze (wybudowane przy ul. Kolejowej),
  • przebudowa nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów na odcinku około 690 m (odcinek od połączenia ul. Kolejowej z ul. Kutnowską do ul. Zielonej).
  • została wybudowana kanalizacja deszczowa na odcinku 690 m.
  • zamontowano nowe wiaty przystankowe.
  • zastosowano elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego uspokajające ruch i poprawiające bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, także osób niepełnosprawnych (azyle dla pieszych, perony przystankowe wyposażone w żółte wypustki, obniżone krawężniki, ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących).

Znaczenie inwestycji dla mieszkańców

Budowa sieci kanalizacji deszczowej w ul. Kolejowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym w ulicy Krakówka była inwestycją o dużym znaczeniu, ze względu na dotychczasowy brak możliwości odprowadzenia wód deszczowych z nawierzchni ulic, przylegających do ulicy Kolejowej.

Zagospodarowanie wód opadowych i budowa infrastruktury w tym zakresie otwiera możliwość realizacji infrastruktury drogowej i podziemnej na ulicach osiedlowych Radziwia na zachód od ul. Kolejowej (ulica Zielona, Gromadzka, Sukcesorska, Piaskowa, Leśna).

Zastosowane elementy infrastruktury drogowej mają uspokoić ruch i poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ul. Kolejowej.

fot. Wiktor Pleczyński

Otwarta droga do gazyfikacji

Radny miejski reprezentujący osiedle Radziwie, Tomasz Kominek zwrócił uwagę, że w ramach inwestycji przeprowadzono również prace, umożliwiające gazyfikację obszaru.

– Warto jeszcze jedną rzecz podkreślić. Ulica Kolejowa jest doskonałym przykładem tego, że da się współpracować ze wszystkimi. Bo samorząd nie jest oparty o szyldy partyjne, ale o ludzi, którzy mają w sercu działanie na rzecz swojego miasta. Pan marszałek przekazał środki, pan prezydent przekazał środki, my jako radni tego osiedla bacznie obserwowaliśmy, to co się dzieje i warto zaznaczyć, że już położyliśmy tutaj rury związane z gazyfikacją i dołożyliśmy wszelkich starań, żeby już na tym etapie były skrzynki dla mieszkańców. Tu także należą się podziękowania, ponieważ pani radna Teresa Kijek przyczyniła się do tego, że to zadanie było równo prowadzone z zadaniem miejskim, co się rzadko zdarza. Tutaj budujące były nasze relacje, włożone serce w to, co udało się zrobić – zaznaczał radny Tomasz Kominek.

Wykonawcy planują otworzyć ulicę Kolejową dla ruchu 3 czerwca.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

 1. MIESZKAŃCY UKOŚNEJ says:

  A CO Z ULICĄ UKOŚNĄ NA RADZIWIU????? KIEDY KOLEJOWA BYŁA ZAMKNIETA AUTA OBIEŻDŻAŁY ULICĄ UKOŚNĄ ŻEBY DOSTAĆ SIĘ DO MILI ALBO STACJI ORLEN…A TERAZ MY ZOSTANIEMY Z DZIURAMI PO 30 CM….PORAŻKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU