REKLAMA

Na Podolszycach stanęły ławki solarne. Jak się sprawują?

REKLAMA

W 7. edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy osiedla Podolszyce zaproponowali ustawienie dwóch ławek solarnych na Placu Paderewskiego. Ławki już są, można naładować przy nich sprzęt. Mamy jedynie niewielkie uwagi…

Dwie ławki z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi oraz trzema gniazdami USB stanęły już na Placu Paderewskiego. Dostarczyła je firma Smartta Sp. z o.o. z Krzepic. To pierwsze takie ławki w Płocku, miasto zapłaciło za nie 25 tys. 830 zł.

W opisie przedmiotu zamówienia Urzędu Miasta Płocka pierwszym wymogiem technicznym było, iż ławka musi posiadać panel fotowoltaiczny, usytuowany w siedzisku ławki. I to właśnie stanowi problem.

PowiązaneTematy

Panel w pełnym słońcu nagrzewa się bowiem tak silnie, że nie można na nim wysiedzieć. A pozostałe miejsce do siedzenia jest małe, usiądzie tam wygodnie co najwyżej jedna osoba.

Tymczasem wykonawca posiada w ofercie również takie ławki, które panele fotowoltaiczne mają zamontowane w oparciu, z tyłu ławki. Właśnie takie, podobne modele zostały zamontowane m.in. w Tarnobrzegu, a w Białymstoku dodatkowo mają również stacje do ładowania bezprzewodowego (dla tych, co nie mają przy sobie kabelka) i stojak na rowery. Można na nich korzystać z całej szerokości siedziska i nie zasłaniać paneli (czyli źródła energii), siadając na nich. Na tych umiejscowionych w Płocku, w ciągu słonecznego dnia nikt na panelu nie wysiedzi…

Fot. Smartta.pl

Pomysł na ławki solarne jest świetny, lokalizacja również, natomiast ten drobiazg nieco psuje przyjemność z użytkowania. Wspomnimy również, że aby podładować np. komórkę, należy mieć ze sobą kabelek od ładowarki.