Na płatnych parkingach luz. Pierwsze godziny SPP w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od 26 października w wyznaczonych miejscach, nazwanych Strefą Płatnego Parkowania, obowiązują już opłaty. Jak wyglądają parkingi, na których postój trzeba opłacić? Czy kierowcy chętnie z nich korzystają?

Pojechaliśmy w różne miejsca objęte Strefą Płatnego Parkowania i – trzeba przyznać – wcześniej do granic możliwości oblegane parkingi są dość puste. Zarówno na ul. Kolegialnej, Królewieckiej, przy Sądzie Okręgowym, Książnicy Płockiej czy Nowym Rynku, mogliśmy swobodnie znaleźć miejsce do zaparkowania. Oczywiście płatnego.

Nie oznacza to jednak, że kierowcy parkują wyłącznie w bezpłatnych miejscach. Do parkomatów ustawiały się kolejki, ponieważ obsługa ich szła dość wolno. Widać, że płocczanie uczą się, jakie kolejne przyciski powinni wybrać. Byli też zaskoczeni, że automat nie wydaje reszty. – Przecież ja wcale nie chcę parkować tu tyle godzin. Myślałam, że mogę wybrać za ile czasu chcę zapłacić – mówiła zaskoczona kobieta, która wrzuciła 5 zł.

Nasi czytelnicy na konieczność opłaty reagują różnie. – Parkomaty, przecież to normalna sprawa na całym świecie – pisze pani Magda. – Są w każdym kraju i w każdym mieście, dziwię się, że dopiero teraz pojawiły się w Płocku – dodaje. – Nie reagowaliście, to teraz macie! – pisze z kolei pan Krzysztof. – Pozdrawiam szalejącą z zapracowania Straż Miejską, warto, bo czysty pieniądz – żartuje pan Wojciech.

Na efekty, jakie przyniesie strefa, trzeba będzie jednak poczekać. Na razie kierowcy “badają grunt”. Czy przekonają się do płatnych parkingów, czas pokaże.

Przypomnijmy, że Biuro SSP funkcjonuje przy ul. Kolegialnej 3. SPP objęta została znakami drogowymi “strefa ograniczonego parkowania”. Oznaczają one, że samochód można zaparkować wyłącznie na wyznaczonym miejscu, parkingu.

Jak kupić bilet w parkomacie?

1. Aby wybudzić parkomat – wciśnij dowolny przycisk
2. Wpisz numer rejestracyjny pojazdu, który chcesz zaparkować w SPP
3. W razie pomyłki użyj pomarańczowego guzika
4. Wpisz poprawny numer rejestracyjny pojazdu i potwierdź zielonym przyciskiem
5. Wybierz formę płatności, wybierając liczbę 1, 2 lub 3
6. Wybierz 1 – jeśli chcesz zaparkować w SPP tylko do 30 min pobierz bilet bezpłatny (pamiętaj, że możesz z tym biletem przez pół godziny poruszać się po całej strefie, ale pobrać go można tylko raz dziennie)
7. Wybierz 2 – jeśli zamierzasz parkować w SPP dłużej niż 30 minut i uiścić opłatę
8. Wybierz 3 – jeśli chcesz kupić jednorazowo bilet na postój w godz. 8.00 – 17.00
9. Jeśli zamierzasz kupić bilet możesz zapłacić za niego na trzy sposoby:
– możesz zapłacić bilonem, wystarczy, że wrzucisz monetę (Parkomat akceptuje monety 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł) .

Pamiętaj:

  • Minimalna opłata za czas parkowania wynosi 0,50 zł
  • Parkomat nie wydaje reszty. Jeśli więc wrzucisz np. monetę pięciozłotową – automat pokaże Ci, ile czasu możesz parkować
  • Następnie zatwierdź zielonym przyciskiem
    – możesz zapłacić kartą. Po wybraniu tej możliwości – niebieskim przyciskiem ustal wysokość opłaty i czas postoju, a następnie zatwierdź zielonym przyciskiem. Zapłacić można zbliżeniowo, wystarczy kartę zbliżyć do czytnika. Jest też konwencjonalny czytnik – kartę wystarczy do niego wsunąć, parkomat samodzielnie (bez PIN-u) pobierze opłatę.
    – możesz zapłacić za pomocą aplikacji mobilnych mobiParking, moBILET. Trzeba ją wcześniej zainstalować w telefonie. Nalepkę można pobrać w Biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Kolegialnej 3 i umieścić ją na szybie samochodu.

10. Pobierz bilet
11. Jeśli opłaciłeś bilet kartą – możesz wydrukować potwierdzenie operacji, naciskając zielony przycisk
12. Umieść bilet parkingowy w widocznym miejscu za szybą
13. Jeśli chcesz w danym momencie przerwać transakcję – wciśnij czerwony guzik.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji