REKLAMA

Msza na zabytkowym cmentarzu w Płocku. Otwarta będzie też Krypta Biskupów w katedrze

REKLAMA

Biskup Płocki Piotr Libera będzie przewodniczył Mszy św. na cmentarzu zabytkowym w Płocku (Al. Kobylińskiego) w uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada. Biskup wygłosi także homilię.

Jak przekazała Kuria Diecezjalna Płocka, 1 listopada o godz. 10 na zabytkowym cmentarzu przy Al. Kobylińskiego w Płocku odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich zmarłych płocczan.

Mieszkańcy Płocka i goście będą mogli też w najbliższych dniach zwiedzić Kryptę Biskupów, która znajduje się w podziemiach bazyliki katedralnej.

– Jest ona otwierana tylko z okazji ważnych wydarzeń – przypomina dr Elżbieta Grzybowska, Rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej.Krypta Biskupów będzie czynna od 31 października do 2 listopada włącznie, w godz. 8.00-19.00. Wejście do krypty znajduje się na zewnątrz, z tyłu świątyni. Zwiedzanie jest bezpłatne.

W krypcie spoczywają czterej biskupi: trzech diecezjalnych i jeden pomocniczy. W gronie biskupów diecezjalnych są:

  • bp Michał Nowodworski (1831-1896) – biskup płocki od roku 1889,
  • Tadeusz Paweł Zakrzewski (1883-1961) – biskup płocki w latach 1946-1961,
  • bp Bogdan Marian Sikorski (1920-1988) – biskup płocki w latach 1964-1988,
  • bp Piotr Dudziec (1906-1970) – biskup pomocniczy w Płocku w latach 1950-1970.

Katedra w Płocku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to jedna z pięciu najstarszych bazylik w kraju i największa nekropola Piastów mazowieckich na ziemiach polskich. Powstała w XII wieku w mieście, które czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, na przełomie XI i XII wieku, było nie tylko siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju. Świątynia usytuowana jest na Wzgórzu Tumskim, które w 2018 r. wpisane zostało na prestiżową listę Pomników Historii.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU