MOPS: Jesteśmy gotowi na 500+

REKLAMA

Dziś w Warszawie odbyły się konsultacje wojewodów z premier Beatą Szydło, w sprawie wdrażanie programu „Rodzina 500+”. Prezydent Płocka natomiast, wraz z zastępcą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, na dzisiejszej konferencji prasowej mówili o szczegółach wdrożenia programu w Płocku.

11 tysięcy dzieci z miasta, według szacunków płockiego ratusza, zostanie objętych tą formą pomocy. Przypomnijmy, że wnioski będzie można składać od 1 kwietnia w różnych punktach miasta osobiście lub za pomocą platformy teleinformatycznej e-PUAP.

PowiązaneTematy

[button link=”http://petronews.pl/czy-plock-jest-gotowy-do-programu-rodzina-500/” size=”medium” target=”new” color=”red”]Czy Płock jest gotowy do programu Rodzina 500+?[/button]

Wnioski będzie można pobierać we wszystkich szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej od 21 marca.

– Jesteśmy gotowi do wydawania wniosków – mówił Cezary Dusio, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Wnioski będzie można również pobrać przy okazji odwiedzania dziennika elektronicznego. Wypełnienie go, w przypadku drugiego i kolejnego dziecka, nie stanowi żadnego problemu. Potrzebne są tylko podstawowe informacje dotyczące dzieci.

– Do obsługi programu zatrudniono 10 osób na stanowiskach urzędniczych. Osoby te będą zajmowały się głównie wydawanie decyzji i przyjmowaniem wniosków – dodał Cezary Dusio.

Co dla pierwszego bądź jedynego dziecka?

Dla rodziców z jednym dzieckiem, przyjmowane jest kryterium dochodowe. Kwota, której nie można przekroczyć to 800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Dochód będzie obliczony na podstawie PIT-u z 2014 roku. Jeśli staramy się o świadczenie na pierwsze dziecko, oprócz wniosku musimy złożyć również 3 załączniki. Osoby, które już wcześniej korzystały z innych świadczeń z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku załączników składać nie muszą, ponieważ ich dane są już zarejestrowane w systemie.

Od kiedy pieniądze?

Decyzje będą wydawane na okres od 1 kwietnia do końca września 2017 roku.

– Uczulamy, że pieniądze nie będą wypłacane w ciągu kilku dni – mówił Andrzej Nowakowski.

Ośrodek będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji w sprawie świadczenia. Nie trzeba się bardzo spieszyć. Jeśli złożymy wniosek w przeciągu trzech miesięcy, czyli do 1 lipca, zasiłek będzie wypłacony z wyrównaniem od 1 kwietnia.  Po dacie 1 lipca wnioski należy składać do 10 każdego miesiąca, a świadczenie zostanie wypłacone do trzydziestego tego samego miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek. Świadczenie będzie wypłacone w formie gotówkowej we wszystkich oddziałach Banku PKO BP, przelewem na konto lub, w szczególnych przypadkach, przekazem pocztowym. Wnioski mogą złożyć wszyscy, którzy zamieszkują na terenie miasta Płocka. Nie ma znaczenia zameldowanie, a jedynie zamiar pobytu.

Kto nie dostanie?

Są szczególne przypadki, kiedy świadczenie nie przysługuje rodzicom. Jest to np. umieszczenie dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej, ponieważ w tych miejscach dziecko ma zapewnioną opiekę całodobową. Wyjątkiem jest ośrodek socjoterapeutyczny, który jest traktowany jak szkoła.