REKLAMA

Montują nietypowe drzewo. Naładujesz nim komórkę

REKLAMA

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Płocku montowana jest właśnie nietypowa konstrukcja, przypominająca drzewo. I faktycznie, jest to drzewo, aczkolwiek dość niespotykane – to przykład wykorzystania fotowoltaiki – Energetyczne drzewo OZE.

Instalacja powstaje w ramach zadania pn. „Warsztaty z zakresu OZE-energetyczne drzewo”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a realizowanego przez Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Drzewo OZE ma pokazać w praktyce, jak działają nowoczesne technologie odnawialnych źródeł energii i jak wygląda proces śledzenia produkcji energii elektrycznej z energii słońca oraz jej bezpośredniego wykorzystania, chociażby do urządzeń mobilnych.Instalacja to konstrukcja stalowa o wysokości ponad trzech metrów, która przekształca energię słoneczną w energię elektryczną, a imitować ma pień drzewa wraz z konarami. Powierzchnia na górze ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły paneli polikrystalicznych, usytuowanych na czterech konarach, zakotwiczonych w pniu drzewa, który jest elementem nośnym konstrukcji.

Energetyczne drzewko ma służyć do ładowania baterii dla urządzeń elektrycznych, tj. telefonów, smartfonów, tabletów, ale będzie również źródłem wiedzy ekologicznej w zakresie prezentowania informacji o tym, ile energii jest wygenerowany i zużyte. Czas zasilania przy braku słońca będzie wynosił odpowiednio przy podłączeni typowej ładowarki sieciowej do telefonu około 67 godzin pracy, przy podłączonych czterech około 17 godzin; ładowarka mocnego laptopa około 4 godzin pracy. Moc zestawu przy pełnym nasłonecznieniu powinna wystarczyć na zasilanie łącznie około dwóch laptopów bez konieczności pobierania prądu z akumulatora. Odpowiednio 33 ładowarki telefoniczne. Energia elektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać będzie również lampy led do oświetlenia drzewka OZE.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. Mariusz says:

  Takie rzeczy tylko zniechęcają do fotowoltaiki. Proszę podać koszt tego drzewka.
  Bardziej dydaktycznie byłoby, aby monitoring pokazywał ile z którego modułu PV mamy energii?

  Najbliższe drzewo normalne troszkę zasłania – wyciąć :-)

  Kolejny negatywny przykład – jak bez sensu wydawane są środki.
  Bardziej pożyteczne byłoby wymienić kilkanaście pieców śmieciuchów na ekologiczne

  • Mateusz says:

   Najlepiej krytykować nie posiadając jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Po pierwsze informacja jest wyświetlana na wyświetlaczu kolorowym ale rozumiem, że powinien to być o rozmiarze min.65″ aby został zauważony po drugie okoliczne drzewa ani budynek niczego nie zasłaniają najwidoczniej nie byłeś na miejscu instalacji.

 2. Spyware says:

  Miejsce lokalizacja, delikatnie mówiąc „jak kulą w płot”. Decydowali urzędnicy a nie zdrowy rozsądek. Pierwsza sprawa czy ktoś sprawdził ile godzin panele będą wystawione na słońce. Wysoki budynek obok chyba zredukować może do kilku godzin a resztę czasu będzie w cieniu. Konstrukcja powinna być w takim miejscu by obok niej przewijala się masa ludzi a tam tylko starosta i jego urzędnicy będę sobie robić foty i na FB. Pomysł pierwsza klasa ale już wykonanie ?. Jak z każdym projektem gdzie myśli urzędnik a nie zwykły człowiek….

  • Howard says:

   Cóż jak widać mój przedmówca ma fundamentalne braki wiedzy z zakresu podziału administracyjnego kraju. Pan Starosta jak się domyślam w Płocku dysponuje jedynie biednym trawnikiem przed budynkiem to po pierwsze a zatem to była jedyna możliwa lokalizacja. Pewnie gdyby miasto było zainteresowane wspólną budową można by to postawić w miejscu częściej odwiedzanym przez młodzież jednak takiej inicjatywy nie było szczególnie, że jak się domyślam zgłoszenie takiej budowy miało właśnie miejsce w UM co było okazją do zmiany lokalizacji. Po drugie drogi kolego byłem, sprawdziłem i edukuję otóż drzewo przez cały dzień słoneczny jest wystawione na słońce i nie ma mowy o zacienieniu przez budynek. Kup sobie kompas. Każdy panel jest optymalnie ustawiony. Może trzeba było ruszyć niedouczony tyłek i porozmawiać z fachowcami, którzy byli na miejscu. Wiedziałem, że zdobywanie wiedzy boli co niektórych ale nie zdawałem sobie sprawy, że niektórych wyjątkowo bardzo.

 3. uu says:

  Pomysł doskonały już widzę te tłumy zbierające sie przy tym czymś Ja z podola będe jeździł nawet kilka razy dziennie Takie nowoczesne sanktuarium Wywalanie kasy w błoto oj w „drzewo”

 4. 34v4d23a4d34 says:

  Pomysł fajny ale lokalizacja tak średnio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU