Montują nietypowe drzewo. Naładujesz nim komórkę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Płocku montowana jest właśnie nietypowa konstrukcja, przypominająca drzewo. I faktycznie, jest to drzewo, aczkolwiek dość niespotykane – to przykład wykorzystania fotowoltaiki – Energetyczne drzewo OZE.

Instalacja powstaje w ramach zadania pn. „Warsztaty z zakresu OZE-energetyczne drzewo”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a realizowanego przez Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Drzewo OZE ma pokazać w praktyce, jak działają nowoczesne technologie odnawialnych źródeł energii i jak wygląda proces śledzenia produkcji energii elektrycznej z energii słońca oraz jej bezpośredniego wykorzystania, chociażby do urządzeń mobilnych.

Instalacja to konstrukcja stalowa o wysokości ponad trzech metrów, która przekształca energię słoneczną w energię elektryczną, a imitować ma pień drzewa wraz z konarami. Powierzchnia na górze ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły paneli polikrystalicznych, usytuowanych na czterech konarach, zakotwiczonych w pniu drzewa, który jest elementem nośnym konstrukcji.

Energetyczne drzewko ma służyć do ładowania baterii dla urządzeń elektrycznych, tj. telefonów, smartfonów, tabletów, ale będzie również źródłem wiedzy ekologicznej w zakresie prezentowania informacji o tym, ile energii jest wygenerowany i zużyte. Czas zasilania przy braku słońca będzie wynosił odpowiednio przy podłączeni typowej ładowarki sieciowej do telefonu około 67 godzin pracy, przy podłączonych czterech około 17 godzin; ładowarka mocnego laptopa około 4 godzin pracy. Moc zestawu przy pełnym nasłonecznieniu powinna wystarczyć na zasilanie łącznie około dwóch laptopów bez konieczności pobierania prądu z akumulatora. Odpowiednio 33 ładowarki telefoniczne. Energia elektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać będzie również lampy led do oświetlenia drzewka OZE.

Podziel się:

7 komentarzy

 1. Takie rzeczy tylko zniechęcają do fotowoltaiki. Proszę podać koszt tego drzewka.
  Bardziej dydaktycznie byłoby, aby monitoring pokazywał ile z którego modułu PV mamy energii?

  Najbliższe drzewo normalne troszkę zasłania – wyciąć :-)

  Kolejny negatywny przykład – jak bez sensu wydawane są środki.
  Bardziej pożyteczne byłoby wymienić kilkanaście pieców śmieciuchów na ekologiczne

  • Najlepiej krytykować nie posiadając jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Po pierwsze informacja jest wyświetlana na wyświetlaczu kolorowym ale rozumiem, że powinien to być o rozmiarze min.65″ aby został zauważony po drugie okoliczne drzewa ani budynek niczego nie zasłaniają najwidoczniej nie byłeś na miejscu instalacji.

 2. Miejsce lokalizacja, delikatnie mówiąc “jak kulą w płot”. Decydowali urzędnicy a nie zdrowy rozsądek. Pierwsza sprawa czy ktoś sprawdził ile godzin panele będą wystawione na słońce. Wysoki budynek obok chyba zredukować może do kilku godzin a resztę czasu będzie w cieniu. Konstrukcja powinna być w takim miejscu by obok niej przewijala się masa ludzi a tam tylko starosta i jego urzędnicy będę sobie robić foty i na FB. Pomysł pierwsza klasa ale już wykonanie 😕. Jak z każdym projektem gdzie myśli urzędnik a nie zwykły człowiek….

  • Cóż jak widać mój przedmówca ma fundamentalne braki wiedzy z zakresu podziału administracyjnego kraju. Pan Starosta jak się domyślam w Płocku dysponuje jedynie biednym trawnikiem przed budynkiem to po pierwsze a zatem to była jedyna możliwa lokalizacja. Pewnie gdyby miasto było zainteresowane wspólną budową można by to postawić w miejscu częściej odwiedzanym przez młodzież jednak takiej inicjatywy nie było szczególnie, że jak się domyślam zgłoszenie takiej budowy miało właśnie miejsce w UM co było okazją do zmiany lokalizacji. Po drugie drogi kolego byłem, sprawdziłem i edukuję otóż drzewo przez cały dzień słoneczny jest wystawione na słońce i nie ma mowy o zacienieniu przez budynek. Kup sobie kompas. Każdy panel jest optymalnie ustawiony. Może trzeba było ruszyć niedouczony tyłek i porozmawiać z fachowcami, którzy byli na miejscu. Wiedziałem, że zdobywanie wiedzy boli co niektórych ale nie zdawałem sobie sprawy, że niektórych wyjątkowo bardzo.

 3. Pomysł doskonały już widzę te tłumy zbierające sie przy tym czymś Ja z podola będe jeździł nawet kilka razy dziennie Takie nowoczesne sanktuarium Wywalanie kasy w błoto oj w “drzewo”

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji