W Płockim muzeum zostanie przedstawiony monodram Sławimira Hollanda „Nic nowego pod słońcem”. Uczestnicy wtorkowego wydarzenia będą świadkami literacko-satyryczno-kabaretowej mozaiki utworów wybitnych polskich twórców pochodzenia żydowskiego.
Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku (ul. Kwiatka 7) zaprasza 11 marca o 18.00 na monodram Sławomira Hollanda „Nic nowego pod słońcem”. Będzie można usłyszeć między innymi fragmenty dzieł Tuwima, Hemara i Słonimskiego.
Monodram „Nic nowego pod słońcem” to literacko-satyryczno-kabaretowa mozaika utworów wybitnych twórców polskich pochodzenia żydowskiego, między innymi Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Antoniego Słonimskiego, Jerzego Jurandota, Mariana Hemara.
– Program ułożony został tak, by wzruszać, wywoływać refleksję nad życiem, pobudzać do uśmiechu i śmiechu – czyli stawiać na emocje tożsame ze świętem Purim, które w 2025 roku obchodzone jest w marcu – wyjaśnia Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.
Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go między innymi do wykonania partii narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.























![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)






![Jakie propozycje książkowe na wakacje? [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/ksiazki-360x180.jpeg)















