Mocarz ducha – powstała książka o byłym prezydencie Płocka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Książnicy Płockiej odbyła się promocja książki biograficznej o Andrzeju Drętkiewiczu, byłym prezydencie Płocka. Kim był człowiek, którego dotychczas wspominamy, jako niezmiernie uczciwego samorządowca?

Andrzej Drętkiewicz kierował płockim samorządem w latach 1990-1995. Był absolwentem Instytutu Okrętowego Politechniki Szczecińskiej, skończył też ekonomię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (współczesna SGH). Od 1980 roku był konstruktorem w Stoczni Rzecznej w Płocku, gdzie po wydarzeniach sierpniowych wstąpił do „Solidarności”. Pracował także w firmie Argentum.

Fot. Urząd Miasta Płocka

Zapamiętaliśmy go jako pierwszego, niekomunistycznego prezydenta Płocka. W 1990 roku Komitet Obywatelski w Płocku – po pierwszych wygranych wyborach samorządowych – desygnował go na to stanowisko. Wyboru dokonali ówcześni radni, wybierając Andrzeja Drętkiewicza na stanowisko przewodniczącego zarządu miasta.

Pełnił to stanowisko przez pięć lat – całą pierwszą kadencję oraz przez rok drugiej. Miasto zawdzięcza Andrzejowi Drętkiewiczowi m.in. przejście przez okres pierwszych lat transformacji ustrojowej, budowę jednej z najnowocześniejszych na kontynencie stacji uzdatniania wody, ale także sprowadzenie do Płocka pierwszego zachodniego inwestora – fabryki Levi Strauss’a, która funkcjonuje do dziś.

Oprócz tego, że był pierwszym prezydentem Płocka, Andrzej Drętkiewicz pełnił jednocześnie funkcję ostatniego wojewody płockiego. Objął to stanowisko z rekomendacji Akcji Wyborczej Solidarność i pełnił je do 1998 roku. Potem pracował jako członek zarządu Orlenu. Przed śmiercią we wrześniu 2014 roku, był też pracownikiem samorządowym – głównym księgowym w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych w Płocku.

Płocczanie zapamiętali go jako człowieka, troszczącego się o miejsca pamięci narodowej, bardzo uczciwego i skromnego. Pośmiertnie w 2014 nadano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 – Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W 1994 odznaczony został Wielkim Orderem Świętego Zygmunta.

Tego wyjątkowego człowieka uczczono w Książnicy Płockiej 12 października podczas promocji książki o nim, w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Autorkami książki biograficznej o Andrzeju Drętkiewiczu pt. “Mocarz ducha” są Małgorzata Białecka i Milena Gurda-Jaroszewska. Publikacja została wydana przez Książnicę Płocką.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji