REKLAMA

Miliardowa inwestycja w Płocku. Zwróci się w ciągu trzech lat

REKLAMA

Umowę na budowę instalacji Visbreakingu podpisali w środę przedstawiciele PKN ORLEN i wykonawców – KTI Poland oraz IDS-Bud SA. Inwestycja ma spowodować wzrost przychodów koncernu – zysk operacyjny EBITDA wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie.

5 lutego w Warszawie podpisano umowę na zapowiadaną wcześniej inwestycję – instalację Visbreakingu, której koszt wyniesie łącznie około 1 mld zł. Jest to kluczowy dla rozwoju płockiej rafinerii projekt, który znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Uruchomienie instalacji jest planowane do końca 2022 roku.

Jak podkreślano podczas środowej konferencji prasowej, dzięki temu zysk operacyjny EBITDA PKN ORLEN wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie, natomiast łącznie po zakończeniu wszystkich inwestycji, które realizowane są obecnie w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku (czyli po 2022 roku) EBITDA wzrośnie według szacunków o ponad 600 mln zł rocznie.

Na czym polegają korzyści z realizacji instalacji Visbreakingu? Dzięki niej, pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe – benzynę i olej napędowy. To oznacza to, że rafineria będzie mogła z każdej baryłki ropy naftowej uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw. To z kolei da przychód wyższy o wymieniane ok. 415 mln zł rocznie.

– Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję visbreakingu firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Jej wykonawcą zostało konsorcjum firm: KTI Poland S.A. (jako lider) oraz IDS-BUD S.A. (jako uczestnik). Spółka podpisała umowę, która obejmuje kompleksowe wykonanie prac w tzw. formule „pod klucz”, czyli zaprojektowanie, dostawy, wykonanie robót budowalno-montażowych wraz z uruchomieniem oraz przeprowadzeniem rozruchu technologicznego instalacji – wyjaśnia biuro prasowe PKN ORLEN.Proces Visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie Kapitałowej ORLEN, w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.

Przypomnijmy, że obecnie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku realizowana jest również modernizacja instalacji Hydrokrakingu (umożliwi zwiększenie rocznej produkcji diesla o 100 tys. ton) oraz modernizacja jednej z jednostek HON (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego), co zwiększy produkcję oleju napędowego o 150 tys. ton. Dzięki tym dwóm inwestycjom, których zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku, łączna EBITDA wzrośnie o 200 mln zł rocznie.

Więcej informacji nt. realizacji instalacji Visbreakingu w Płocku już wkrótce.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. Głos Ludu says:

  Poprosimy nową instalację w Warszawie. Najlepiej w centrum. W Płocku niechcemy.
  ~Głos ludnosci.

  • gość says:

   znając ten rząd – zaraz powstanie spółka z lojalnymi towarzyszami jako prezesami z niezła pensją. skoro o elektrowni atomowej nikt nie słyszał (poza Otwockiem), a prezesi co miesiąc biorą kasę, to samo z CPK – dopiero plan, ale prezesi już doją państwo, to czemu nie wybudować rafinerii w alejach jerozolimskich? ale jakiej małej – wielkości mysiej dziury, byle prezesa z nadania miała

   • Paks says:

    Debilom powinno odbierać się prawa wyborcze.
    Pomyśl, że to twoja firma – to twoje CPK – więc najpierw robisz plany, zatrudniasz ludzi a na końcu zakładasz firmę i zostajesz prezesem?
    Idź pić pod Kaufland. Tam pełno ekspertów od wszystkiego którzy głośno oznajmiają co to by oni nie.

   • do PAKS says:

    jak zakłądame firmę, to jako jej właściciel dostawałem kasę (jako pensję) dopiero jak zacząłem zarabić, a nie od razu po podpisaniu świstka, więc nie wiem czemu oni od razu mają prezesa, sekretarki, budżet – to idzie z moich podatków.
    przykro mi, ale nie dołączę do Pana, bo widać, ze zna Pan temat i miejscówki.
    pińcet plusy mają taką świadomość – właśnie takim, co w życiu nie pracowali na swoim powinno się zabierać prawa wyborcze, bo nie wiedzą jak każda władza doi i skąd są posadki w firmach, gdzie poza papierami nie ma nawet fotela dla prezesa

  • Paks says:

   To jeszcze raz chłopku.
   Zakłądasz firmę, zatrudniasz prezesa, ale nie wypłacasz mu pensji dopóki twoja firma nie zacznie przynosić dochodów? Np. dopiero za 3 lata mu coś dasz? To samo z pracownikami? Mają pracować za darmo dopóki nie będzie zysku?
   Hahahahha

 2. Haha says:

  Co za dziady…

 3. Ktoś says:

  Xawery a te podatki to gdzie myślisz dalej idą? Na pensje prezesów, dyrektorów i innych ziomków włodarza. Raz na jakiś czas wrzucą jakąś inwestycję, żeby było widać, że Płock się rozwija. Sieć znajomych pozatrudnianych w różnych spółkach, ośrodkach i placówkach to liczna grupa osób. Jak myślisz kto głosuje na prezydenta, któy tak dba o swoich? Ci pracownicy, ich rodziny i znajomi. Popatrz na oświadczenia majątkowe tych osób http://bip.ump.pl/index.php?show_cat=WjLk0vJi i wyciągnij wnioski…

  • Jest tam ktoś? says:

   O którym włodarzu teraz mówisz bo już nie wiem? Tym z PiS czy z PO? Przecież możesz zatrudnić się w PKN lub w UM i też będziesz dostawał mnóstwo forsy.

   • gość says:

    niestety – prezesem zostaje od wielu lat ktoś za zasługi dla aktualnie rządzących, a nie ktoś, kto zaczynałby w zakładzie i znał go od podstaw

 4. Anonim says:

  Zobaczcie jak ludzie chorują dzieciaki cały czas padają na zapalenie oskrzeli jak myślicie od czego to jest smród w całej okolicy jest i mydlenie oczu cały czas truciciele oni smogu nie robią

 5. Anonim says:

  Niech Orlen w Warszawce zrobią niech ich zatrowa co rano śmierdzi w czym Płocku o oni mydła oczy że to perfuma zacofania nie ma panowie z PiS

 6. gość says:

  gratulacje – umowa w warszafce, zarząd w warszafce, więc czemu instalacja w Płocku?

  • Xawery says:

   Bo podatki w Płocku. 300 MILIONÓW co roku. I Inwestycje w Płock za ok 50 MILIONÓW co roku. Już wiesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU