REKLAMA

Międzynarodowe Forum PPP w Płocku. Co to takiego?

REKLAMA

Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego to nowy projekt, który realizowany będzie w Płocku. Ma to być doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami i partnerami prywatnymi w zakresie umów partnerskich.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Płocku. W 2012 roku miasto zorganizowało Targi Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

PowiązaneTematy

– W targach PPP wzięło udział ponad 80 wystawców z całej Polski i zagranicy – wyliczał podczas konferencji prasowej wiceprezydent Płocka, Jacek Terebus. – Wzięło w nich udział ponad tysiąc osób, więc widać było zainteresowanie. Pierwszy raz jednak w mieście odbędzie się międzynarodowe forum – przekonywał.

Do udziału w forum miasto zaprasza przede wszystkim przedstawicieli innych samorządów, którzy mieli już doświadczenie z umowami partnerskimi. – To będzie znakomita okazja do wymiany poglądów i wspólnej nauki – przekonywał wiceprezydent. – Płocki samorząd ma też własne doświadczenia, bo jako pierwsi na Mazowszu wdrożyliśmy projekt w tej formule – dodał Jacek Terebus.

Zastępca prezydenta Nowakowskiego miał na myśli projekt, polegający na zwiększeniu efektywności energetycznej 24 obiektów użyteczności publicznej.

Jak przekonywano podczas spotkania z dziennikarzami, formuła podpisywania umów w formule PPP zyskuje na popularności. W Polsce realizowanych jest 116 takich przedsięwzięć. Niemalże wszystkie z nich realizują samorządy.

Forum ma sprzyjać wymianie doświadczeń, dlatego też zaplanowano wystąpienia m.in. przedstawicieli administracji rządowej czy Najwyższej Izby Kontroli.

– Chcemy pokazać, że formuła PPP, nie musi oznaczać „formuły PPPP”, w której czwarte „P” oznacza prokuratora – powiedział obecny podczas konferencji mecenas Paweł Kuźma, z kancelarii Cieślak & Kordasiewicz. – Chcemy pokazać, że to pełnoprawny sposób realizacji projektów, także z wykorzystaniem środków unijnych. Dlatego będą warsztaty przygotowania przeprowadzenia procedury wyboru partnera prywatnego zarówno z punktu widzenia samorządów, jak i firm – dodał partner merytoryczny Międzynarodowego Forum PPP w Płocku.

Międzynarodowe Forum PPP odbędzie się w ostatnie dni listopada. Udział w nim jest otwarty dla wszystkich, lecz obowiązuje rejestracja poprzez stronę plockppp.eu.

Na tę chwilę zarejestrowało się 190 uczestników – w tym 30 przedstawicieli samorządów (także tych zagranicznych) i 25 partnerów prywatnych. – Zapraszamy wszystkich, choć pierwszeństwo mają przedstawiciele samorządów – mówił Terebus. – Ograniczają nas bowiem możliwości lokalowe – tłumaczył.

Pierwsze spotkanie w ramach forum zaplanowano na 29 i 30 listopada w  Cotex Office Center.