REKLAMA

REKLAMA

Miasteczko zdrowia tętniło życiem. Płocczanie chcą się badać [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

W niedzielę po raz kolejny w Płocku stanęło „Miasteczko Zdrowia” organizowane przez ORLEN. Uczestnicy wydarzenia chętnie korzystali z możliwości bezpłatnych badań i konsultacji, a dzieci z atrakcji, jakie dla nich zaplanowano.

Tegoroczne „Miasteczko Zdrowia” ORLENU odwiedziło 29 maja blisko 1300 mieszkańców Płocka i okolic. Z konsultacji w poradni kardiologicznej skorzystało ponad 220 osób, swój słuch sprawdziło ponad 200 osób, blisko 120 osób szukało porady w zakresie zmian skórnych, blisko 400 osób sprawdziło swoje ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano u 270 osób. Ten cieszący się popularnością projekt Koncernu i jego Fundacji ORLEN przygotowano we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (i pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia), przy udziale kilkunastu partnerów.

– To już czwarta edycja tego bardzo fajnego wydarzenia, które ma na celu pomóc wszystkim mieszkańcom Płocka i okolic w zachowaniu zdrowia – mówi Piotr Sabat, Członek Zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN. – Jest to bardzo ważny element działania PKN ORLEN, nie tylko ze względu na to, że z badań korzystają również nasi pracownicy, ale przede wszystkim jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców Płocka i okolic – wyjaśnia.

Jak wymienia, podczas „Miasteczka Zdrowia” przygotowano szereg różnego rodzaju atrakcji.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Są to nie tylko atrakcje medyczne, czyli badania profilaktyczne i mające na celu zdiagnozowanie stanu zdrowia osób odwiedzających, ale także wydarzenia towarzyszące. Jest nasza Zakładowa Straż Pożarną, są też wolontariusze Fundacji ORLEN, którzy mogą zaopiekować się dziećmi tych wszystkich osób, które pragną przebadać swoje zdrowie. Tak więc rodzice mogą zrobić coś pożytecznego dla siebie, a w tym czasie ich pociechy bawią się z pracownikami i wolontariuszami Fundacji ORLEN – mówi Piotr Sabat.

Wśród dostępnych podczas wydarzenia badań i konsultacji, były również te, wynikające ze współpracy ORLENU z Narodowym Instytutem Onkologii oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc.

– Realizowana jest także na przykład pomoc w rzuceniu palenia. Ci, którzy mają problem z tym nałogiem, mogą posłuchać o tym, jak zrobić pierwszy krok ku temu, żeby z niego skutecznie się wyzwolić. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu dla siebie coś użytecznego w zakresie ochrony zdrowia – tłumaczy wiceprezes ORLENU.

Podkreśla także, iż to właśnie profilaktyka zdrowotna jest najbardziej istotnym elementem, który pozwoli każdemu z nas uchronić się przed tym, co najgorsze.

– Lepiej jest wcześniej sprawdzić stan zdrowia, niż później zastanawiać się co zrobić w sytuacji, gdy będzie już na pomoc zbyt późno. Działania podczas „Miasteczka Zdrowia” są nakierowane na to, żeby pokazać jak profilaktyka jest ważna, ale i wskazać ścieżkę postępowania, gdy problem zdrowotny zostanie wykryty – mówi Piotr Sabat.

Jak przypomniał, mieszkańcy Płocka i okolic mogą skorzystać z darmowych badań i konsultacji nie tylko w trakcie tego wydarzenia, ale i  podczas konsultacji organizowanych dwa razy w miesiącu w Centrum Medica, mieszczącym się w Galerii Mosty w Płocku.

Czy będą kolejne edycja „Miasteczka Zdrowia”?

– Oczywiście, jest to czwarta edycja, a już zaplanowana jest kolejna. Mamy zabezpieczony na to budżet, łącznie wynosi on 10 mln zł. Do dzisiaj w ramach tego projektu wykonanych zostało już 12 tysięcy różnych badań. Widzimy, że jest to inicjatywa potrzebna, która spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Płocka i okolic. Jako firma odpowiedzialna społecznie, na pewno będziemy wspierać i kontynuować takie działania – podsumowuje Piotr Sabat.

A z jakich badań mogli skorzystać uczestnicy Miasteczka Zdrowia? Na hali w ORLEN Arenie znajdowały się gabinety lekarskie kilkunastu specjalizacji, w tym punkty badań kardiologicznych i pulmonologicznych. Blisko 70 chętnych sprawdziło pojemność płuc, z rehabilitacji oddechowej skorzystało ponad 40 osób, z konsultacji pulmonologicznych blisko 50 osób, a z konsultacji onkologicznych ponad 150 osób. Spore kolejki ustawiały się też do konsultacji dietetycznych, których udzielono około 80. Jeszcze więcej osób zainteresowanych było efektywnym rzuceniem palenia – z konsultacji skorzystało 100 palaczy. Badania mammograficzne wykonało 65 pań, natomiast badania podoskopowe – 110 osób.




Jak wspomniał członek zarządu ORLENU, na terenie Miasteczka zorganizowano także atrakcje towarzyszące, jak na przykład kapsułę zmysłów, którą odwiedziło ponad 150 osób, czy animacje i warsztaty, w tym robienie eko-zabawek z materiałów wtórnych dla dzieci. Zarówno dorośli, jak i ich pociechy, mogli sprawdzić się w grach zręcznościowych, czy pomalować własną ekotorbę. Wokół ORLEN Areny została zorganizowana natomiast strefa relaksu oraz punkty Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN i płockiego WOPR.

Z jakiego powodu inicjatywy takie jak dzisiejsza są ważne dla lokalnej społeczności?

– Profilaktyka stanowi trzon systemu ochrony zdrowia – mówi Marcin Martyniak, Podsekretarz Stanu i Wiceminister Zdrowia, który odwiedził tegoroczne wydarzenie w Płocku. – Wynika to z wielu aspektów, w tym zdrowotnego, jak również ekonomicznego. Zwłaszcza aspekt zdrowotny opiera się na wyłapywaniu nawet potencjalnych, drobnych symptomów problematycznych zdrowotnie i diagnostyce ich w tym kierunku, aby nie miały możliwości rozwinięcia się w przyszłości. Część chorób, niestety, ma przebieg wykładniczy. Im później będziemy w stanie je zdiagnozować, tym mniejsza jest szansa na skuteczną terapię, skuteczne wyleczenie i powrót pacjenta do pełnej sprawności – wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Jak przekonuje, dla każdego profilaktyka powinna być nieodłącznym elementem naszego życia zdrowotnego.

– Idąc do lekarza jakiejkolwiek specjalizacji, powinniśmy myśleć w tym kierunku, aby zdiagnozować swój stan zdrowia w każdym możliwym aspekcie. Jeśli w jakiś sposób organizm daje nam sygnał, że coś jest nie tak, to już od tego momentu powinniśmy rozpocząć proces profilaktyki zdrowotnej. Bardzo cieszy mnie, że podczas tego wydarzenia możemy skorzystać z tego typu badań, diagnoz i konsultacji ze specjalistami z czterech instytutów, które podlegają ministrowi zdrowia – mówi wiceminister Marcin Martyniak.

Zwraca także uwagę na medycynę, dotyczącą chorób cywilizacyjnych, w tym onkologię, kardiologię oraz pulmonologię.

– Są to bardzo istotne obszary zdrowotne, biorąc pod uwagę okres popandemiczny. Duża część powikłań po covidowych dotyczyła zwłaszcza chorób płucnych. Jest to problem, który profilaktyka zdrowotna powinna zacząć rozwiązywać – wyjaśnia. – Bardzo mnie cieszy wydarzenie, które przyczynia się nie tylko do promocji zdrowia, ale również do zwiększenia świadomości mieszkańców Płocka i okolic w zakresie ich stanu zdrowotnego – dodaje wiceminister.

Podkreśla, że choroby mają nie tylko wymiar zdrowotny, ale również ekonomiczny. Rozwój choroby pociąga za sobą aspekt pogłębionej diagnostyki i bardziej kosztochłonnych terapii leczenia.

– Diagnostyka, która jest na samym początku procesu i pozwala wykryć chorobę w stadium początkowym, w dużej części finalnie może zakończyć się konsultacją u lekarza, drobnym zabiegiem czy leczeniem farmakologicznym. Są to, oczywiście, koszty zdecydowanie mniejsze, w niektórych, skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciokrotnie, niż w sytuacji, gdy pacjenta zdiagnozowano już na późnym stadium choroby. Wówczas terapie są zdecydowanie bardziej kosztochłonne, wymagają specjalistycznego leczenia i kosztownego sprzętu. Mamy tutaj więc dwa wymiary – zdrowia pacjenta i ekonomiczny, a oba są tak naprawdę ze sobą zbieżne. Profilaktyka jest remedium na to, żeby złapać je w tym początkowym punkcie – podsumowuje wiceminister Marcin Martyniak.

Wśród tegorocznych partnerów wydarzenia, oprócz Ministerstwa Zdrowia, znalazły się m.in. jednostki medyczne: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Narodowy Instytut Kardiologii, Centrum Medyczne Medica, Narodowy Instytut Onkologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz instytucje: Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki oraz WOPR Płock.

Przypomnijmy, że Miasteczko Zdrowia organizowane jest od 2019 r. przez PKN ORLEN we współpracy z partnerami medycznymi w ramach programu “Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. Celem tego projektu jest podjęcie wszelkich inicjatyw prozdrowotnych i zdrowotnych, dotyczących chorób układu oddechowego i chorób nowotworowych, wdrożenie programów edukacyjnych, które mają podnieść świadomość na temat czynników ryzyka związanych z zachorowaniem na nowotwory i choroby płuc, a także wszelkich innych działań i akcji, które mają uświadomić mieszkańcom konieczność wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, co może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory i inne choroby płuc. Adresatami programu są zarówno sami mieszkańcy, jak i kadra medyczna z Płocka i okolic.

REKLAMA
Kolejny

Komentarze 2

  1. Cynik says:

    Normalnie sukces, 200 osób badanych (?) W kilku punktach. Płock potrzebuje specjalistów- tu i teraz. EKG i porada kardiologiczna to nie LECZENIE kardiologiczne. Teraz EKG odpowiada pomiarowi temperatury, a gdzie badania?
    Zwykła reklamówka dla gawiedzi, nie działanie dla zdrowia w Płocku. A co i raz syf idzie w miasto i truje…

  2. Anonim says:

    Tresura trwa nadal? Nawet nie w przychodni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU