REKLAMA

REKLAMA

Mazowsze zbliża się do obostrzeń. Minister zdrowia: Teleporady mają być rzadsze

REKLAMA

W piątek minister zdrowia przedstawił nowe decyzje w sprawie obostrzeń. Jak mówił Adam Niedzielski, trzecia fala jest faktem, a jej główną przyczyną jest mutacja brytyjska i brak przestrzegania zaleceń.

– Niestety, cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wyższej liczby zakażeń w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Ta liczba robi wrażenie, ponieważ jest to dynamiczny wzrost zachorowań – mówił minister zdrowia podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 5 marca.

Przeczytajrównież

Jak tłumaczył, średnia zachorowań wynosi już 11,6 tys. dziennie, a w ubiegłym tygodniu było to 8,8 tys. Z tygodnia na tydzień rośnie również liczba osób, które zgłaszają się do POZ z wątpliwościami, dotyczącymi swojego stanu zdrowia pod kątem koronawirusa.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Przekłada się to na obciążenie szpitali – w ostatnich dniach zwiększyło się obłożenie placówek medycznych. W ciągu tygodnia nastąpił średni przyrost o 2 tys. pacjentów.

– Zdecydowaliśmy się wykonać cztery podstawowe kroki. Po pierwsze weryfikujemy liczbę łóżek covidowych. Drugim aspektem jest weryfikacja dostępności łóżek. Informacja o dostępności ma być aktualizowana co 3 godziny. Zwróciłem się do MON o pomoc w realizacji tego zadania, żołnierze WOT będą wspomagali w tej pracy personel medyczny – tłumaczył minister Adam Niedzielski.

Ministerstwo zdrowia analizuje też stan zaopatrzenia w zapasy leków oraz tlen. Przywracane do działania będą również szpitale tymczasowe.

– Od środy otwieramy już kolejne szpitale tymczasowe. W przyszłym tygodniu baza łóżkowa, która obecnie wynosi 26 tys., zajęta obecnie na ok. 16 tys. łóżek, będzie systematycznie się zwiększała – zapowiedział Adam Niedzielski.

Nadal najbardziej dotknięte zachorowaniami jest województwo warmińsko-mazurskie (średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi tam 57,4). Tuż za nim znajduje się województwo pomorskie (44,6), a za nim mazowieckie (39,7), lubuskie (36,9), kujawsko-pomorskie (34,9) oraz podkarpackie (31,6).

Zwiększa się też udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie zachorowań na COVID-19. W lutym udział mutacji wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest już na poziomie 25 proc.




– Należy ją uznać za przyczynę trzeciej fali pandemii. Udział tej mutacji w województwie warmińsko-mazurskim wynosi ok. 70 proc. Drugą przyczyną jest brak zachowywania dystansu, dezynfekcji i maseczki – tłumaczył minister.

Zgodnie z decyzją rządu, w województwie warmińsko-mazurskim o tydzień przedłużone zostają restrykcje, z jednym wyjątkiem. Zamiast nauczania zdalnego, wprowadzone będzie nauczanie hybrydowe dla najmłodszych klas. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej. Obowiązywać to będzie od 13 do 20 marca. Na taki tryb pozwolić mają szczepienia nauczycieli.

W województwie pomorskim wprowadzone zostają takie obostrzenia, jak w województwie warmińsko-mazurskim, czyli ponownie zostaną zamknięte:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

W pozostałych województwach do 28 marca obowiązują te same zasady, co dotychczas, ale minister zastrzegł, że w zakresie regionów decyzje aktualizowane będą co tydzień.

Minister zdrowia zapowiedział też podpisanie rozporządzenia w zakresie teleporad, które, jak tłumaczył, są nadużywane.

Teleporada nie będzie mogła być stosowana u dziecka do 6. roku życia. Podobnie będzie w przypadku, gdy jest to pierwszy kontakt z lekarzem przy konkretnych objawach.

– Jesteśmy w sytuacji trudnej. Przekraczamy poziomy 15 tys. zachorowań dziennie, w przyszłym tygodniu może to być już liczba ok. 18 tys. dziennie. To od nas zależy, czy pandemia będzie dalej rozwijała się dynamicznie. Apeluję o odpowiedzialność i przestrzeganie zaleceń – podsumował Adam Niedzielski.

W piątek w Płocku potwierdzono 50 nowych zakażeń oraz 3 przypadki śmiertelne z powodu współistnienia COVID-19. Na kwarantannie przebywa 476 osób.
W powiecie płockim potwierdzono minionej doby 41 zakażeń oraz 1 przypadek śmiertelny u osoby, która nie miała chorób współistniejących. Na kwarantannie przebywa 557 osób.
W powiecie sierpeckim odnotowano minionej doby 19 zakażeń, nie było przypadku śmiertelnego. Kwarantanną objęte są 303 osoby.
Jeszcze mniej zakażeń jest w powiecie gostynińskim – minionej doby to tylko 9 nowych zakażeń, nie było przypadku śmiertelnego. Na kwarantannie przebywa 138 osób.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. kopciuch z PRL says:

    Żołnierze WOT będa wspomagali i uświadamiali. Dziekuję za doświadczone ORMO w najnowszym wydaniu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU