REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty mają być łatwiejsze. Minister chce też ograniczenia biurokratyzacji

REKLAMA

Minister edukacji i nauki poinformował, że prowadzone są zaawansowane prace nad zawężeniem wymagań w trakcie egzaminu gimnazjalnego i matury. Wyjaśnił też, że jeśli krzywa dziennych zakażeń koronawirusem zostanie wypłaszczona, to jest szansa, by po 29 listopada stopniowo wracać do szkół.

Nauka zdalna powoduje, że uczniowie mają mniejsze możliwości poznania pełnej podstawy programowej, co bezpośrednio może przełożyć się na ich wiedzę. Problem mają szczególnie uczniowie ósmych klas oraz tegoroczni absolwenci, którzy przystępują w tym roku szkolnym do matury.

PowiązaneTematy

Na ten temat wypowiedział się w wywiadzie dla radia Wnet minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

– Intensywnie pracują grupy ekspertów, które przygotowały podstawy programowe. Mają być zawężone o te części programu, których uczniowie ósmych klas i maturzyści nie będą mogli poznać ze względu na pandemię. Trzeba będzie ograniczyć zakres wymaganej wiedzy na egzaminie ósmoklasistów i maturach – tłumaczył minister Czarnek.

Już za kilka dni projekty zmian w zakresie egzaminów ósmoklasisty i maturalnym mają zostać przekazane do konsultacji publicznych. Zgodnie z zapowiedziami, mają dotyczyć wyłącznie przedmiotów zdawanych na egzaminach i obowiązywać wyłącznie w 2021 r.

Te zmiany są tymczasowe, natomiast na stałe minister chciałby zwrócić uwagę na obszerność podstaw programowych, które według rodziców i środowisk nauczycielskich są przeładowane. Trwa też weryfikacja treści podręczników pod kątem szczególnie języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie oraz opracowywanie podręcznika do klasy czwartej liceum.Minister podkreślał w wywiadzie znaczenie tego, by młodzi Polacy posiedli wiedzę na temat historii kraju i przyczyn, które wpłynęły na to, jaka Polska jest dzisiaj.

Przemysław Czarnek odniósł się także do nadmiernej biurokratyzacji, która dotyka nauczycieli.

– Pracujemy nad tym, aby nauczyciele mieli więcej czasu dla swoich uczniów. Bardzo często pochłania ich praca biurokratyczna. Będziemy starać się, by tę biurokrację zlikwidować do absolutnego minimum – zapewnił minister edukacji.

Zapowiedział także, że jeśli krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, to możliwe jest stopniowe przywracanie nauki stacjonarnej od 29 listopada.

Jak na razie, do 29 listopada 2020 r. przedłużone zostało ograniczenie funkcjonowania klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Ograniczenie dotyczy także klas I-III szkoły podstawowej – uczniowie z tych klas uczą się zdalnie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU