Maraton pisania listów z Amnesty International

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Płocczanie ponownie będą pisali listy w ramach akcji Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tegoroczna edycja jest czternastą, a odbędzie się w dniach 14–15 grudnia jednocześnie w ponad 350 miejscach w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. W Płocku będziemy pisać w sobotę, 14 grudnia w godz. 14-20 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 13 (dawne miejsce restauracji SPHINX). Pisanie listów ma zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka na całym świecie. Tegoroczną akcję w Płocku organizuje Młodzieżowy Dom Kultury oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, a w jej trakcie będzie można pomóc m.in. społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia, ofiarom tajnych więzień CIA w Polsce, trójce więźniów z Placu Błotnego z Rosji, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam Lopez, która próbuje dochodzić sprawiedliwości w Meksyku.

W ubiegłym roku w ponad 230 miejscach w całej Polsce napisano ponad 189 tysięcy listów. Szczegółowy opis sylwetek osób, których dotyczy akcja w tym roku, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie.

Jak napisać taki list?
Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Można również skorzystać ze wskazówek, przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

O Amnesty International

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji