20 maja w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się coroczny koncert “Płockie Talenty”. Jest to promocja utalentowanych uczniów szkoły muzycznej – w tym roku na scenie stanęło ośmioro młodych artystów.

Swój talent zaprezentowali w piątek Julia Nowakoska (flet), Szymon Parulski (klarnet), Adrian Żachowski (tuba), Cezary Sikora (fagot), Emma Moss (skrzypce), Wiktor Mieczykowski (skrzypce), Natalia Smyczyńska (śpiew) oraz Alicja Szydłowska (wiolonczela). Towarzyszyła im oczywiście Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jakuba Chrenowicza.

W programie mogliśmy usłyszeć m.in.: G. Faure Fantazja op. 79, C.M. Weber Koncert F-dur, cz. I, J.S. Bach Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i smyczki, F. Lehár Pieśń Wilii z operetki Wesoła wdówka, C.Saint – Saens Koncert a-moll na wiolonczelę i orkiestrę cz. I.

Grająca na flecie Julia Nowakoska, w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w klasie fletu pod kierunkiem Pani Prof. Anny Gruszczyńskiej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku. W 2014 roku zdobyła III nagrodę w IX Płońskim Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych, w 2015 roku III nagrodę w XIV Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie. Do jej największych osiągnięć należy zdobycie I nagrody AZUMI FLUTE 2014 w Anglii. Uczestniczyła w koncertach z Orkiestrą Smyczkową Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, w Makroregionalnym Konkursie Instrumentów Dętych w Olsztynie, w 2015 roku brała udział w Ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych pt. „Mistrz i Uczeń” zorganizowanych przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Od samego początku nauki co roku wyjeżdża na warsztaty muzyczne, gdzie ma okazję doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem Doktora Sztuk Muzycznych, Adiunkta Agaty Igras-Sawickiej, Doktora Habilitowanego, Adiunkta Akademii Muzycznej we Wrocławiu Elżbiety Woleńskiej i Łukasza Długosza. Brała również udział w konsultacjach z prof. Elżbietą Dastych-Szwarc, Małgorzatą Lange-Banaś i Marią Peredzyńską. Obecnie kontynuuje naukę w I klasie w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia w Płocku.

Szymon Parulski, który zagrał na klarnecie, szkolić się w tym zakresie zaczął w 2008 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Płocku w klasie prof. Jacka Grochockiego. Swoje umiejętności rozwijał pracując pod kierunkiem wybitnych muzyków i pedagogów m.in.: Shirley Brill, Sharon Kam, Andrzeja Godka, Florenta Heau, Gabora Vargi, Jonathana Cohlera. Szybki rozwój umiejętności i talentu w krótkim czasie zaprocentował licznymi nagrodami w każdym z krajowych oraz zagranicznych konkursów i przeglądów, w których brał udział. Zajął 1. miejsce m.in. podczas XI Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim (2015) czy 13. Concorso Internazionale Premio Citta’ di Padova – Włochy (2015). W 2015 r. uzyskał Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka – Sinfonia Varsovia przyznawane najbardziej utalentowanym młodym muzykom województwa mazowieckiego. Trzykrotnie został uhonorowany nagrodą I stopnia przyznawaną przez Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia artystyczne.

Adrian Żachowski swoje umiejętności gry na tubie szkoli od 2012 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku, w klasie tuby Tomasza Kacprzaka. Duże postępy w zdobywaniu wiedzy muzycznej potwierdza, otrzymując kolejne nagrody w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i pozaszkolnych. Mimo krótkiego okresu nauki (3,5 lat nauki gry) osiągnął dość znaczące sukcesy muzyczne, m.in. I nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Szkół Muzycznych I st. Instrumentów Dętych Blaszanych czy I nagroda na II Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych o zasięgu międzynarodowym, odbywającym się w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach. Za swoje sukcesy w roku szkolnym 2014-2015 został wyróżniony stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za wyniki w nauce, nagrodą Prezydenta Miasta Płocka III stopnia za osiągnięcia artystyczne w 2014 roku w kategorii muzyka, nagrodą Prezydenta Miasta Płocka I stopnia za osiągnięcia artystyczne w 2015 roku w kategorii muzyka oraz dyplomem przez Radę Rodziców Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Adrian jest również członkiem kilku orkiestr dętych: Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Białej, z którą ma za sobą już koncerty solowe, Orkiestry przy OSP w Sobowie i Orkiestry Młodzieżowej z Siecieniu. Od 2012 roku jest stypendystą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Fundacji Orlen „Mam pasję powyżej średniej”, stypendium dla najzdolniejszych i najbardziej aktywnych uczniów płockich gimnazjów i liceów.

Cezary Sikora naukę gry na fagocie rozpoczął w 2008 roku w szkole pierwszego i drugiego stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, w klasie fagotu prof. Jana Wojtasa. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w szkole muzycznej drugiego stopnia w Płocku pod okiem płockiego symfonika Dawida Daszkiewicza-Dąbrowskiego. Od roku 2014 podjął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fagotu ad. Arkadiusza Adamczyka. Jest pierwszym fagocistą Europejskiej Młodzieżowej Orkiestry Darmstad (2013-2014) oraz fagocistą Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii. Zdobył Wyróżnienie na XXII Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku w roku 2014. Był też wysoko oceniany na wielu przesłuchaniach i konkursach ogólnopolskich m.in. „Miniatura 2013” w Bydgoszczy, XXI Konkursie Muzyki Współczesnej w 2013 roku w Płocku, V Ogólnopolskim Festiwal Fagotowo – Obojowym w Bytomiu w roku 2013 oraz podczas przesłuchań makroregionalnych w Warszawie.

Wiktor Mieczykowski naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku. Pracował pod kierunkiem prof. Anny Rzymyszkiewicz. Wiktor jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, z powodzeniem dwukrotnie występował jako solista z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w koncercie pt: Płockie Talenty. Był członkiem pierwszej edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów z którą wystąpił na wielu koncertach min.: w Teatrze Wielkim w Warszawie (2014), Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2013, 2014) oraz w nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2014). Jest wielokrotnym laureatem narody Prezydenta Miasta Płocka dla dzieci i młodzieży za osiągnięcia artystyczne oraz Rady Rodziców za wysokie wyniki w nauce. Brał udział w ponad 30 konkursach i przesłuchaniach krajowych i międzynarodowych, 22 razy był nagradzany i wyróżniany, w tym 5-krotnie nagrodą Grand Prix i 13 razy nagrodą I stopnia, w tym Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Jego ostatni sukces to najwyższa nagroda Primo Premio Assoluto na Young Musician Internationale Competition ‘Città di Barletta’, konkursie skrzypcowym, który odbywał się w dniach 2-8 maja 2016 roku w miejscowości Barletta we Włoszech. Oprócz nagrody indywidualnej, wspólnie z Emmą Moss – utalentowaną uczennicą 5 klasy szkoły muzycznej II stopnia – zdobyli nagrodę Grand Prix w kategorii muzyka kameralna. Od 2013 roku jest studentem Young Talent Class Maastricht Akademy of Music (Holandia) i pracuje tam pod kierunkiem światowej sławy pedagoga wiolinistyki prof. Roberta Szredera. Od samego początku akompaniatorem Wiktora jest jego mama – Maria Mieczykowska, która artystycznie i duchowo wspiera go podczas wszystkich występów. Obecnie Wiktor jest uczniem 2 klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Im. Karola Szymanowskiego w Płocku oraz 2 klasy Gimnazjum im. Władysława Jagiełły.

Emma Moss edukację muzyczną rozpoczęła w roku 2005 w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Płocku kontynuując ją od roku 2011 w PSM II stopnia. Obecnie jest uczennicą w klasie skrzypiec pani prof. Anny Rzymyszkiewicz. Równolegle uczęszcza do liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku. Dotychczasowe solowe sukcesy muzyczne to m.in II nagroda w XVII International Music Competition “Euterpe” w Bari. Ponadto Emma odnosi sukcesy w muzyce kameralnej i orkiestrowej. Zdobyła najwyższa nagrodę “Premio Assoluto” w konkursie “Citta di Barletta” w kategorii muzyka kameralna oraz brała trzykrotny udział w projekcie Lutoslawski Youth Orchestra czyli ogólnopolskiej orkiestrze symfonicznej złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych II stopnia. Na co dzień gra w kwartecie smyczkowym oraz w orkiestrze szkolnej. Ostatnim sukcesem Emmy jest zdobycie nagrody Grand Prix w kategorii muzyka kameralna w duecie z Wiktorem Mieczykowskim podczas Young Musician Internationale Competition ‘Città di Barletta’ we Włoszech. Ponadto, Emma uzyskała I nagrodę solistyczną w swojej kategorii wiekowej oraz została wyróżniona za najlepsze wykonanie utworu kompozytora narodowego. Do konkursu przygotowała prof. Anna Rzymyszkiewicz, przy fortepianie akompaniowała prof. Maria Mieczykowska.

Natalia Smyczyńska jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Obecnie uczy się w klasie II wydziału wokalnego u Pani Izabeli Denst-Szydłowskiej, gdzie zdobywa umiejętności i rozwija swój talent, z którym wiąże swoją przyszłość oraz snuje marzenia. Obecnie mieszkanka Płocka, wcześniej małej miejscowości Solec (koło Gostynina), gdzie ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum. Dawniej tancerka i wokalistka „Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Solec” koncertującego w całej Europie: Bułgarii, Serbii, Watykanie, Chorwacji, Włoszech oraz Zespołu Wokalnego Solec, gdzie aktywnie udzielała się i działała pod skrzydłami pana Pawła Pilichowicza. Laureatka I miejsca w XIX Przeglądzie Muzycznym Gama 2013, zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim „Mówimy Reymontem”. Aktualnie jest prowadzącą scholę „Solec”, pracuje z dziećmi zainteresowanymi śpiewem, dla których muzyka stała się pasją i radością w życiu. Wokalistyka od zawsze jest nieodłącznym elementem życia, który od zawsze powoduje uśmiech na jej twarzy.

Alicja Szydłowska, 16-letnia uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Płocku, naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wielu 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Płocku, w klasie prof. Iwony Basiewicz. Do jej dotychczasowych sukcesów zalicza się m.in. III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku oraz dwukrotny udział w ogólnopolskim projekcie Lutosławski Youth Orchestra, zrzeszającym najzdolniejszych młodych muzyków z polskich szkół muzycznych. Alicja bierze czynny udział w wielu Kursach Mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych wiolonczelistów, m. in. prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla, prof. Tomasza Lisieckiego, prof. Urszuli Marciniec-Mazur. Zdolności orkiestrowe, jako lider sekcji wiolonczel Orkiestry Smyczkowej PSM w Płocku, miała okazję rozwijać na warsztatach z prof. Markiem Toporowskim. Alicja służy również oprawą muzyczną podczas wielu wydarzeń kulturalnych w Płocku m.in. w płockim spektaklu pt. „Psie serce”. Równolegle Alicja jest uczennicą 1 kl. Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji