Słynny kwartet smyczkowy wystąpił w piątek wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą znanego dyrygenta Macieja Niesiołowskiego. Lekkie i dowcipne aranżacje słynnych utworów muzycznych przeniosły słuchaczy w świat, który pamiętamy z programu “Z batutą i z humorem”. Nie przez przypadek koncert nosił nazwę “Z batutą i Mocartem”.

Grupę MoCarta tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Swoją działalność, choć wówczas w nieco innym składzie, muzycy rozpoczęli w 1995 roku. Występował z nimi wtedy tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion.

Ich kariera rozpoczęła się w… telewizji. Współpracowali z telewizją Canal+, w której prezentowali krótkie, 2-3 minutowe żarty muzyczne. Przed publicznością muzycy wystąpili po raz pierwszy na XIII Przeglądzie Kabaretów “PaKa 97”. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. “Mozart wiecznie żywy”. Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową.

Przez 20 lat na rynku, Grupa MoCarta ugruntowała swoją pozycję nie tylko jako kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, zajmuje się też muzyką rozrywkową, współpracując m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny.

Maciej Niesiołowski jest muzykiem nie tylko z pasji, ale i z wykształcenia. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Bytomiu, później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie studiował wiolonczelę (u Arnolda Rezlera) i dyrygenturę (u Bohdana Wodiczki). Jest jednak także absolwentem warszawskiej Szkoły Główniej Handlowej, dawniej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (Studium Obrotu Dziełami Sztuki Profesjonalnej na Wydziale Handlu Zagranicznego).

Zanim został dyrygentem, grał na wiolonczeli w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie, zespole kameralnym “Con moto ma cantabile” i w Kwartecie Wilanowskim. Jako dyrygent zaczął pracować w 1974 roku. Kierował orkiestrami w Warszawskiej Operze Kameralnej, w Teatrze Wielkim w Warszawie, orkiestrą warszawskiej Akademii Muzycznej, był też dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. Popularność zyskał dzięki cyklowi muzycznych programów telewizyjnych “Z batutą i humorem”, za które otrzymał Nagrodę Radiokomitetu w 1989 roku oraz Nagrodę Publiczności Wiktor w 1990 roku.

W Płocku Grupa MoCarta i Maciej Niesiołowski wystąpili 4 marca, wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną przedstawiając fragmenty utworów Mozarta, Straussa, Griega, Ravela, Saint-Saënsa, Moniuszki czy Warsa oraz skecze i piosenki Grupy MoCarta. Oczywiście wszystko w dowcipnych i błyskotliwych aranżacjach, charakterystycznych dla tych artystów.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji