REKLAMA

Maciej Fortuna: Mój poprzedni pobyt w Płocku był testem koncentracji dla zespołu…

REKLAMA

PowiązaneTematy

III Płockie Dni Żydowskie zakończy koncert Macieja Fortuny z zespołem, zatytułowany „Zakhaar” – Sefardyjskie Inspiracje. Skąd wzięły się inspiracje tą muzyką, jak doszło do poznania się muzyków i jakie „dziecko” trębacza jazzowego urodzi się jutro? Rozmawialiśmy o tym z Maciejem Fortuną, Andrzejem Koniecznym i Wojciechem Świecą.

„Zakhaar” – Sefardyjskie Inspiracje to najnowszy program muzyczny Macieja Fortuny – polskiego trębacza, kompozytora jazzowego i producenta muzycznego. Usłyszymy w nim muzykę, improwizowaną na gruncie muzyki żydowskiej. „Improwizowaną” jest tu doskonałym określeniem, ponieważ to tylko jedno z wielu źródeł, z których zespół czerpie inspiracje i energię. Muzycy tworzą swój repertuar zarówno na podstawie żydowskiej muzyki etnicznej, jak i kompozycji autorskich, zainspirowanych na przykład muzyką sefardyjską.

– Gramy o godzinie 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich. Wykonywane utwory będą nasze aranżacje utworów muzyki żydowskiej, ale również autorskie utwory, przygotowane specjalnie na ten skład zespołu – mówił nam Maciej Fortuna, poproszony o krótkie przedstawienie tego, co usłyszymy w piątkowy wieczór. – Wojciech Świeca, gitarzysta, z którym będziemy mieli okazję dzisiaj zagrać w Płocku, wystąpi z nami po raz pierwszy. Mamy też Andrzeja Koniecznego, który zagra na perkusji i Jakuba Skowrońskiego, grającego na klarnecie basowym, saksofonie tenorowym i sopranowym. Razem tworzymy projekt „Maciej Fortuna Słowiański”, z którym zagraliśmy już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce – wyjaśnił.

Skąd zainteresowanie akurat muzyką żydowską? – Jest to muzyka dość melodyjna – nasz rozmówca z nieukrywana pasją opowiadał o swojej inspiracji. – Pochodzimy z tradycji jazzowej, z tego jazzu wyszliśmy do naszych korzeni, stąd muzyka słowiańska. Dalsze poszukiwania w tę stronę doprowadziły mnie do podjęcia poszukiwania muzyki różnych kultur. A muzyka żydowska, ze względu na to, że jest tak melodyjna, bogata, wielobarwna, wzruszająca, dająca się w bardzo plastyczny sposób aranżować, zmieniać i układać, stała się obiektem naszego zainteresowania. To właśnie na jej podstawie powstał „Maciej Fortuna Etno Quartet” – wyjaśnił plastycznie muzyk.

Jak się okazuje, Maciej Fortuna występował już w Płocku. – Pamiętam lipiec, koncert na Starym Rynku, piękna pogoda i… miny członków zespołu, kiedy usiadło obok nich dwadzieścia kandydatek w konkursie Miss Polonia. To był prawdziwy test koncentracji dla zespołu – śmiał się artysta. – Być może dlatego Płock tak dobrze nam się kojarzy – mrugnął porozumiewawczo.

Trębacz opowiedział nam również o swoim „dziecku”, czyli nowym studiu nagraniowym, które powstaje w Poznaniu. – Będziemy mieli tam specjalizację na wszelkie kreatywne formy muzyki, będziemy więc mogli dostosować się do każdego pomysłu. Studio jest bardzo wygodne, dwupoziomowe i, co ważne, nie mieści się w piwnicy, jak większość tego typu miejsc, a na poziomie słońca – uśmiechał się Maciej Fortuna. Jak zdradził, prace przy tym obiekcie zakończą się właśnie jutro i tam będzie nagrywana ich nowa płyta.

Jak doszło do współpracy muzyków? Wojciech i Andrzej poznali się w poznańskiej akademii muzycznej, choć uczęszczali wcześniej jeszcze do tego samego liceum muzycznego w Poznaniu. Zaczęli wspólnie grać, a Maciej miał okazję posłuchać ich wykonań. – Ucieszyłem się, że znalazłem wykonawców, którzy chcą eksperymentować z muzyką i jeszcze do tego mają swoje pomysły – mówi inicjator powstania zespołu.

Wojciech Świeca, który jest świetnym gitarzystą, przyznaje, że obecnie czuje się trochę jakby stał jedną nogą w Niemczech, drugą w Polce. – Mieszkam obecnie w Berlinie, ale w Polsce nadal trzymają mnie niektóre sprawy, w tym współpraca z Maciejem – zdradził. Do Niemiec ciągną go jednak większe możliwości, jakie mają tam muzycy. – Choć jest tam również większa konkurencja – przyznał.

Koncert kwartetu odbędzie się dzisiaj, 4 września, o godz. 18 w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 8). Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.