W kolejnej, trzeciej już edycji programu „Zdrowie dla Płocka”, Fundacja ORLEN przeznaczy 300 tys. złotych na organizację m.in. zajęć sportowych, warsztatów z zakresu zdrowego odżywiania oraz szkoleń, dotyczących zapobiegania zachorowaniom. Projekty mogą składać organizacje z Płocka oraz powiatów: płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego.
Program „Zdrowie dla Płocka” jest skierowany do organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych, które działają na terenie Płocka oraz powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Mogą to być m.in. szkoły, przedszkola, biblioteki publiczne, domy kultury, jednostki ochotniczej straż pożarnej, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe czy parafie. Maksymalna kwota darowizny wynosi 20 tys. złotych.
Jak wyjaśnia Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem w PKN ORLEN, w ubiegłorocznej edycji programu „Zdrowie dla Płocka”, Fundacja ORLEN otrzymała ponad 60 proc. wniosków więcej, niż w roku 2020.
– Pokazało to, jak dużym zainteresowaniem cieszą się działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów. Przekonani jesteśmy, że kontynuacja tej inicjatywy przyczyni się do jeszcze większej aktywizacji lokalnych społeczności oraz zwiększenia ich świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej. Darowizny o łącznej wartości 300 tys. złotych otrzymają te organizacje, które najlepiej określą potrzeby lokalnej społeczności i trafnie na nie odpowiedzą – mówi Agata Górnicka.
W ubiegłym roku zaakceptowano 23 projekty, złożone przez organizacje. Wśród nich znalazła się na przykład inicjatywa Gminnej Biblioteki Publicznej w Mochowie pod nazwą „Żyj aktywnie i zdrowo”, dzięki której zorganizowano zajęcia sportowe dla kobiet. Uczestniczki kształtują podczas ćwiczeń prawidłową postawę ciała i poprawiają koordynację ruchową. Dla najmłodszych natomiast przygotowano zajęcia z rytmiki.
Agnieszka Kalkowska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mochowie wyjaśnia, że celem projektu „Żyj aktywnie i zdrowo” jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci oraz dorosłych.
– Do tej pory przeprowadziliśmy 11 godzin zajęć ruchowych dla najmłodszych. „Żyj aktywnie i zdrowo” to także działania skierowane dla dorosłych mieszkańców naszej gminy. W ramach dofinansowania, zakupiliśmy 20 mat do ćwiczeń oraz zaprosiliśmy 20 kobiet do uczestnictwa w zajęciach jogi – mówi Agnieszka Kalkowska.
Przypomnijmy, że „Zdrowie dla Płocka” jest jednym z działań realizowanych przez PKN ORLEN w ramach „Programu kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. Zgodnie z założeniami, na jego realizację w ciągu pięciu lat PKN ORLEN przeznaczy łącznie 10 mln zł.
Wyniki naboru do trzeciej edycji programu „Zdrowie dla Płocka” zostaną ogłoszone przez Fundację ORLEN do 28 października 2022 r. Natomiast realizacja zwycięskich projektów może rozpocząć się już od 2 listopada 2022 roku.
Wnioski można składać do 30 września br. poprzez formularz on-line dostępny na stronie Fundacji ORLEN: https://fundacja.orlen.pl/PL/NaszeProgramy/Strony/Inne-projekty.aspx.
Tylko szczepienie zapewni wam bracia i siostry w covidzie zdrowie, szczęście i bogactwo. Zaprawdę powiadam wam wierni wyznawcy kultu – szczepmy się.