REKLAMA

Lepiej żyć razem czy osobno? Filmoterapia z Sensem w NK Przedwiośnie

REKLAMA

NoveKino Przedwiośnie zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem, w którym zobaczymy film Erika Gandiniego „Szwedzka teoria miłości”. Dotyczy on trudności w budowaniu relacji – związków we współczesnej Szwecji.

Filmoterapia z Sensem, piątek, 21 lutego, godz. 18.15 w NoveKino Przedwiośnie.
Temat: Razem czy osobno? Czy będziemy drugą Szwecją?

Jak się okazuje, Szwecja, pomimo iż jest krajem zamożnym (według badań jest jednym z najlepszym miejsc do życia w Europie), to jej mieszkańcy doświadczają plagi samotności. Źródła tej sytuacji reżyser widzi w 1972 roku, kiedy szwedzka partia socjalistyczna opublikowała manifest Family of the Future, nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa.

– Gandini przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Buduje świat, przypominający dystopijne filmy science fiction, w którym kontakty ludzkie realizowane za pośrednictwem organizacji społecznych, dominuje brak socjalizacji, ucieczka przed wszelkimi trudnościami, zanik umiejętności interakcji i niechęć do obcych. W dokumencie pojawia się również Zygmunt Bauman, który dzieli się swoimi przemyśleniami na temat współczesnej Szwecji – wyjaśniają organizatorzy cyklu Filmoterapia z Sensem.

To, co dzieje się w Szwecji, powoli zaczyna mieć przełożenie także na Polskę, gdzie rozpada się co trzecie małżeństwo. Połowa Szwedów żyje dzisiaj w pojedynkę, ale Polacy również coraz częściej wybierają indywidualizm, niezależność i pielęgnowanie własnego ja, nie palą się do legalizowania związków.– Po seansie w dyskusji zastanowimy się m.in. nad przyczynami i skutkami tego zjawiska. Co nam daje niezależność, a co odbiera? Czy żyjąc w taki sposób można być człowiekiem spełnionym? Film Erika Gandiniego wywołał na świecie sporo zamieszania, bo ukazał nieznane oblicze Szwecji. Myślę, że poruszy widzów i skłoni do refleksji – mówi Anna Dymek, prowadząca cykl.

W dyskusji weźmie udział prof. dr hab. Katarzyna Schier, która jest psychologiem, pracownikiem naukowym na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła pięcioletnie podyplomowe studia z psychoterapii dzieci i młodzieży w Heidelbergu. Jest psychoanalityczką i psychoterapeutką psychoanalityczną. Obszary jej zainteresowań naukowych: mechanizmy rządzące psychoterapią, geneza chorób psychosomatycznych, tematyka rozwoju i zaburzeń obrazu ciała oraz analiza ukrytych form przemocy w rodzinie. Jest autorką kilku książek, m.in. „Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie”, „Bez tchu i bez słowa. Więź psychiczna i regulacja emocji u osób chorych na astmę”, „Piękne brzydactwo. Psychologiczna problematyka obrazu ciała i jego zaburzeń”.

Na czym polega Filmoterapia z sensem?
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU