REKLAMA

Leczenie niepłodności w Płocku nie będzie dofinansowane

REKLAMA

Podczas sesji wystąpiła przedstawicielka Komitetu Obywatelskiego „Nowoczesny Płock dla Rodziny”, która przedstawiła uzasadnienie dla wniosku o dofinansowanie do procedury in vitro dla 79 rodzin rocznie.

Komitet Obywatelski „Nowoczesny Płock dla Rodziny” oraz partia Nowoczesna Ryszarda Petru w Płocku złożyła program polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Płocka w latach 2017-2020”.

– Powszechnie nadal funkcjonują mity, że państwa nie stać na udział w kosztach leczenia niepłodności, że niepłodność nie jest chorobą, że zbyt dużo pacjentów chce refundacji leczenia. Równolegle jednak społeczeństwo ponosi konsekwencje finansowe leczenia chorób występujących „na żądanie”: raka i chorób serca u palaczy tytoniu, AIDS u narkomanów, czy chorób wątroby i serca u alkoholików. Dlaczego więc nie można refundować kosztów procedur, które dadzą osobom dotkniętym niezamierzoną i nie spowodowaną przez nich bezdzietnością, szansę przeżycia radości rodzicielstwa i równocześnie posłużą poprawie dzietności w regionie? – pytali w uzasadnieniu do uchwały jej inicjatorzy.

– Leczenie metodą in vitro nie jest pierwszym stopniem, lecz czwartym, ostatnim, który realizują pary, zmagające się z problemem niepłodności – podkreślała Katarzyna Kwarcińska-Kulis, przedstawicielka komitetu, który złożył projekt uchwały.

źródło: esesja

Projekt dofinansowania in vitro z budżetu Płocka poparł radny Michał Sosnowski. – Rola ojca jest pewnie najważniejszą, jaką pełnię w życiu – podkreślił, zaznaczając, że nie jest to kwota znacząco obciążająca budżet miasta.Również radny Wojciech Hetkowski poparł projekt, przypominając, że SLD już kiedyś składała podobny wniosek, jednak z powodów ideologicznych został odrzucony.

Niestety, i tym razem wniosek obywatelski nie przeszedł. Chociaż poparło go 11 radnych (Daria Domosławska, Wojciech Hetkowski, Jacek Jasion, Iwona Jóźwicka, Iwona Krajewska, Artur Kras, Lech Latarski, Tomasz Maliszewski, Michał Sosnowski, Małgorzata Struzik i Michał Twardy), to jednak przeciwnych było 12 radnych (Andrzej Aleksandrowicz, Leszek Brzeski, Marcin Flakiewicz, Artur Jaroszewski, Tomasz Kolczyński, Tomasz Korga, Marek Krysztofiak, Wioletta Kulpa, Grzegorz Lewicki, Adam Modliborski, Barbara Smardzewska-Czmiel i Piotr Szpakowicz), a dwóje radnych wstrzymało się od głosu (Tomasz Kominek i Joanna Olejnik).

Tym samym projekt uchwały nie został przyjęty.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU