REKLAMA

Kultura kilku regionów w SDK

REKLAMA

– Cieszy mnie fakt, że przyjeżdżają do nas zespoły regionalne, w ten sposób promują własną kulturę – mówił nam Marek Owsik, kierownik Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku. – Impreza przez nas organizowana cieszy się coraz większą popularnością. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kluby chcą do nas przyjeżdżać i prezentować nam swoje małe ojczyzny.

Mowa o XV Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora, który odbył się 7 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku. Odzew na zaproszenie organizatorów był ogromny. Na scenie płockiego SDK-u twórcze dorobki zaprezentowały aż 23 kluby, w czterech kategoriach. Zobaczyliśmy jedenaście zespołów wokalno-instrumentalnych, pięć chórów, cztery kabarety i trzy kapele. Ze swoimi bogatymi programami artystycznymi wystąpiły kluby z Płocka, Brudzenia Dużego, Słubic, Rypina, Bielska, Lubicza Dolnego, Strykowa, Mochowa, Iłowa, Bedlna oraz Daszyna.

Na co dzień większość zespołów działa przy Gminnych Ośrodkach Kultury. Wszystkie mają na koncie wyróżnienia i nagrody z różnych imprez. Co prawda jury przyznało nagrody na XV Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora i złote statuetki powędrowały na ręce przedstawicieli wyróżnionych grup. Jednak, co jest niezwykle ważne – tu zwycięzcami są wszyscy. Przede wszystkim dlatego, że – jak sama nazwa wskazuje- zespoły głównie składają z seniorów. Przynależność do chórów, zespołów czy grup kabaretowych, pozwala angażować się tym osobom w życie społeczne miejscowości, w której mieszkają i żyją na co dzień. Pokazują, że można żyć inaczej, nie nudząc się w domu przed telewizorem. Propagują kulturę szeroko pojętą, uczestnicząc w życiu kulturalnym swoich małych ojczyzn. A przy okazji przeglądów – takich jak sobotni, mają okazję prezentować się bardzo dużej rzeszy odbiorców. Ogromnym plusem uroczystości jest także aktywna integracja z innymi klubami. Zapraszają się wzajemnie do siebie, mają również okazję zaprezentować swój dorobek przy okazji różnych świąt obchodzonych w miejscowościach gminnych i miejskich.

W płockim domu kultury w trakcie przeglądu nikt się nie nudził. Przy okazji występów różnych grup, dużą atrakcję stanowiły stroje regionalne czy muzyka folklorystyczna. Ale nie tylko, bo występy kabaretów rozbawiały widzów do łez. Liczna publiczność zgromadzona w SDK-u nie szczędziła braw, zarówno na zachętę tym, którzy czuli się lekko stremowani, jak i tym, którzy schodzili ze sceny. – Co niektórzy są z nami od samego początku, biorą udział w przeglądzie po raz piętnasty – tłumaczył nam Marek Owsik, organizator wydarzenia. – Nieliczni biorą udział po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że tak im się u nas spodoba, że będą chcieli wracać – kontynuował, zadowolony z frekwencji.Faktem jest, że sala widowiskowa w Spółdzielczym Domu Kultury pękała w szwach, więc organizatorzy mieli powody do dumy. Ogólnie na scenie wystąpiło ponad 250 osób, jednak przyjechało z nimi sporo osób im towarzyszących. I można swobodnie powiedzieć, że XV Przegląd Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora zakończył się pełnym sukcesem. Kilka grup miało zaplanowane na popołudnie zwiedzanie Płocka, co stanowiło dodatkową atrakcję. Poprzez takie właśnie uroczystości do naszego miasta przyjeżdżają turyści, którzy mają okazję nie tylko zaprezentować swój region, ale bliżej poznać Płock i jego mieszkańców.

Organizatorami tegorocznego przeglądu byli: Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, Spółdzielczy Dom Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU