Kto zyska na wycince drzew w parku krajobrazowym?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 – Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego od jakiegoś czasu prowadzona jest wycinka drzew. Tną wszystko po kolei – świerki, dęby – pisze nasz czytelnik. Wycinka drzew jest nadmierna i prowadzi nie tylko do monokultury, ale także do zubożenia fauny – dodaje.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy to niewątpliwie chluba naszego regionu. O atrakcyjności tego terenu decydują wyjątkowe walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze. Park obejmuje jeden z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Swoimi granicami obejmuje dwa województwa: mazowieckie i kujawsko-pomorskie. Ponad 6 tys. ha parku znajduje się w powiecie płockim, w gminach: Łąck i Nowy Duninów. Od pewnego czasu, przy drodze nr 573 na odcinku Nowy Duninów-Gostynin, prowadzona jest regularna wycinka starodrzewia.

– Drzewa wycinane są w takim okresie, że nikt nie jest w stanie stwierdzić czy są chore, czy nie. Nie ma jeszcze ani liści, ani zawiązków, aby można było to stwierdzić – mówi nasz czytelnik.

Co ciekawe, wycinka nie jest prowadzona wybiórczo pod kątem starych czy chorych drzew, ale wycinane są wszystkie drzewa po kolei. Co zatem jest przyczyną takich działań?

To planowa wycinka

Według informacji uzyskanych od Nadleśnictwa Gostynin, prowadzona wycinka jest planowa i zgodna z zatwierdzonym przez Ministra Środowiska Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gostynin na lata 2013-2022.

– Plan urządzenia lasu zapewnia pozyskanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostający w lasach – mówi Agnieszka Borczyńska, sekretarz Nadleśnictwa Gostynin.

Jak zapewnia, gospodarka leśna prowadzona przez Nadleśnictwo Gostynin opiera się na proekologicznych i racjonalnych zasadach czerpania korzyści z lasów. Czy uszczuplanie zasobów też zalicza się do mądrych, ekologicznych zachowań?

Dla kogo drewno?

Jak się dowiedzieliśmy, drewno pochodzące z Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego zostanie po prostu sprzedane. Lasy Państwowe oferują dwojaki system sprzedaży drewna – sprzedaż ofertową na Portalu Leśno-Drzewnym lub na aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno. Niewielka część drewna, unikalnej jakości, sprzedawana jest na aukcjach.

Ponad 80% surowca przeznaczone jest do sprzedaży hurtowej dla firm z branży drzewnej, papierniczej czy meblarskiej. Część z tego zarezerwowana jest dla firm inwestujących w zwiększanie mocy produkcyjnej. Większość z tej puli trafia do sprzedaży ofertowej na internetowym portalu. Około 15-17% trafia do sprzedaży detalicznej – dla indywidualnych klientów. Podobny los spotka drewno pozyskane na naszym terenie.

– Drewno sprzedawane jest z zastosowaniem procedur, obowiązujących w Lasach Państwowych, tzn. za pośrednictwem portalu leśno-drzewnego lub na aukcjach internetowych, za wyjątkiem drewna opałowego oraz gałęzi, które przeznaczone jest do sprzedaży detalicznej dla lokalnych nabywców – mówi Agnieszka Borczyńska.

Sprawdziliśmy – na razie na żadnej z aukcji nie jest wystawione drewno pochodzące z Gostynińsko-Włocławskiego Paku Krajobrazowego. Nasza redakcja dostała jednak zapewnienie ze strony dyrekcji parku, że w miejscach wycinki posadzone zostanie młode pokolenie lasu – sadzonki wyprodukowane w szkółce leśnej.

Podziel się:

1 komentarz

  1. Przyrodnik na

    Widać, że redakcja portalu Petronews jak i sam zainteresowany z w/w artykułu nie mają “zielonego” pojęcia o gospodarce leśnej w Lasach Państwowych. Powyższy las został wycięty w odpowiednim czasie czyli w optymalnym wieku drzewostanu do wycinki (surowiec drzewny ma dobre parametry a drzewa wchodzą w fazę “starości”) a na jego miejsce zostanie posadzone nowe pokolenie lasu. Tak leśnicy działają od ponad 100 lat i pięknych lasów nam przybywa a nie ubywa – lesistość kraju rośnie to samo tzw zapas drewna na pniu czyli “żywego drewna” rośnie. Park Krajobrazowy nie zajmuje się sprzedażą drewna tylko poszczególne nadleśnictwa i to pozyskane drewno trafi do poszczególnych odbiorców którzy wcześniej podpisali z LP umowy po przez portal leśno-drzewny. Pseudo ekologom dziękujemy….

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji