Kto ty jesteś? Polak mały! – piknik z biało-czerwoną w Książnicy

REKLAMA

Wiersze i piosenki patriotyczne, odtańczenie poloneza, gawęda o mundurze – to i wiele innych atrakcji czekało na płocczan, którzy święto flagi zdecydowali się spędzić w ogrodach Książnicy. 

Biało-czerwona kolorystyka flagi Polski została uznana 3 maja 1772 roku, a więc w dniu ogłoszenia Konstytucji 3-go Maja. – Biel symbolizuje czystość i niepokalanie, zaś czerwień jest symbolem dostojeństwa i oznacza odwagę i waleczność naszego narodu – wyjaśniano w trakcie spotkania genezę polskich barw.

PowiązaneTematy

– Nasza flaga zawsze była i będzie biało-czerwona. To symbol naszej narodowej dumy, godności. To symbol tego, że jesteśmy Polakami – zwrócił się do młodzieży prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Biało-czerwone to też symbole np. radości i zwycięstw. Pod tą barwą nasi sportowcy odnoszą sukcesy. Warto, byśmy każdego dnia pamiętali, jak ważny jest to symbol – dodał.

Było też oficjalne przekazanie sztandarów, choć jednym z ważniejszych punktów imprezy było rozstrzygnięcie, czwartego już, konkursu wiedzy o polskim parlamentaryzmie pod patronem posłanki Elżbiety Gapińskiej. Nagrodą główną jest wycieczka do Sejmu.

– Co roku jest coraz wyższy poziom, gratuluję wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy ich przygotowywali. Wszyscy uczniowie z pięciu szkół podstawowych odpowiadali pięknie i wyczerpująco – mówiła posłanka. Każdy z uczniów otrzymał kopię Konstytucji, a nagroda główna powędrowała do Walentyny Witkowskiej i Adriana Marciniaka, uczniów Szkoły Podstawowej nr 17.

W trakcie trwania pikniku, dzieci spisały na karteczkach życzenia dla Polski. Na zakończenie kartki zostały przypięte do pęków biało-czerwonych balonów i wypuszczone do nieba. O oprawę muzyczną zadbał chór „Trzecia Młodość” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Warszawskiej filii w Płocku.