„Krzeszowska chce kamienicę”, a my o tym przeczytamy

REKLAMA

Był już Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro i Henryk Sienkiewicz, a w tym roku do tego zacnego grona dołączy Bolesław Prus. Chyba nie ma Polaka, któremu trzeba tłumaczyć kim byli, a raczej kim są – bo nadal „żyją” w swoich dziełach, które stworzyli. A Narodowe Czytanie pozwala na głębsze poznawanie ich twórczości.

W tym roku, 5 września odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Jest to wydarzenie, które zainicjował były prezydent naszego kraju, Bronisław Komorowski. W pierwszej edycji Polacy czytali „Pana Tadeusza”, w drugiej dzieła Aleksandra Fredry, w trzeciej „Trylogię”, a w tym roku będzie „Lalka”.

PowiązaneTematy

Od pierwszej edycji Książnica Płocka bierze udział w akcji, w tym roku nie może być inaczej. W sobotę, 5 września o godzinie 14, na skwerze przy pomniku Ludwika Krzywickiego płocczanie będą mogli się spotkać i posłuchać „Lalki” czytanej, we fragmentach, przez znanych płocczan.

Nazwiska, które pojawiły się na liście chętnych do wspólnego czytania to między innymi: posłanka na Sejm Elżbieta Gapińska, starosta płocki Mariusz Bieniek, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski czy Litosława Koper, szefowa płockich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz wiele innych osób dobrze znanym mieszkańcom Płocka.

Książnica Płocka zaprosiła do udziału we wspólnym czytaniu także naszą redakcję. A fragment dzieła, jaki przypadł nam do czytania to „Krzeszowska chce kamienicę”. Należy w tym miejscu nadmienić, że płocki program Narodowego Czytania, jest bardzo skrupulatnie przygotowany. Każda z osób, która zgodziła się na spotkanie przy „Lalce”, otrzymała na e-mail fragment dzieła, które odczyta na skwerze.

Książnica Płocka zaprasza wszystkich płocczan i nie tylko, do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Stali bywalcy, a jest ich już sporo, wiedzą, że jeżeli ktoś przyniesie swój egzemplarz dzieła, zostanie on opatrzony specjalną, pamiątkową pieczęcią. Do kolekcji zatem można będzie w tym roku dołączyć „Lalkę”. Na pewno ją macie w domowych bibliotekach, zatem wystarczy przyjść w sobotę i poczytać razem z nami.