Krystyna Stańko zaprezentuje w Płocku swój nowy projekt

REKLAMA

Kawiarnia Jazzowa Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki zaprasza na koncert Krystyny Stańko, która zaprezentuje w Płocku utwory ze swojego najnowszego albumu „Krople Słowa” uznanego przez czytelników Jazz Forum za Jazzowy Album Roku 2012. 

Po intensywnych dwóch latach koncertowych z ciepło przyjętym projektem Secretly z muzyką Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach, 4 października w Płocku Krystyna Stańko zaprezentuje swój najnowszy projekt. Album może trafić do serc zarówno wielbicieli muzyki jazzowej jak i poezji. Artystka od wielu lat marzyła o połączeniu piękna muzyki z pięknem słowa w ojczystym języku.

PowiązaneTematy

W „Kroplach słowa” obok poezji wspaniałych twórców: Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters i Tomasza Jastruna pojawia się subtelna i zajmująca muzyka wibrafonisty Dominika Bukowskiego, a także kompozycje wokalistki i utwór Paul’a Rutschka. Ideą płyty jest stworzenie wyjątkowego nastroju i brzmienia, za sprawą welwetowego, niskiego głosu wokalistki, z tkliwością interpretującego poruszającą poezję, połączoną z grą fantastycznych muzyków, czołówką polskiego jazzu.

Oprócz Dominika Bukowskiego, wibrafonisty, który zagrał także na marimbie, „Krople słowa” tworzą inni wybitni artyści: kontrabasista Piotr Lemańczyk, perkusista Cezary Konrad oraz zaproszeni; gościnnie z Krystyną Stańko zagrali: Maciej Obara – saksofon, Jacek Królik – gitara, Irek Wojtczak- saksofon, Sri Hanuraga – fortepian, Paul Rutschka – bass i Mirosław Hady – instrumenty perkusyjne.

Krystyna Stańko to polska piosenkarka jazzowa, gitarzystka i autorka tekstów. Swoją karierę rozpoczęła latach 80. XX wieku w bluesowym zespole Dekiel, z którym wystąpiła m.in. na Rawa Blues Festival. Podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach założyła żeński kwartet For Dee. Razem z zespołem zdobyła główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, natomiast na koncercie „Debiuty” w 1991 roku w Opolu zdobyła nagrodę im. Anny Jantar za wykonanie własnej piosenki „To idzie nowe”.

W 1995 roku już jako duet For Dee (z Jowitą Tabaszewską) nagrała swoją pierwszą płytę „Kobiety”. Rok później nagrały także singiel „Naga chęć” oraz koncertowały w całej Polsce jako gość grupy Varius Manx. Po paru latach przerwy w 2000 roku wraz z Maciejem Grzywaczem założyła grupę (0-58), z którym nagrała dwie płyty i jeden singiel. Od 2003 roku jej aktywność znowu spadła. W 2006 roku wydała dwa single, a jesienią 2008 ukazała się płyta „Usłysz mnie”.

Teraz Krystyna Stańko wróciła na scenę z nowym projektem, który zaprezentuje w płockiej Kawiarni Jazzowej POKiS (ul. Tumska 9A). 4 października, godz. 20. Wstęp: 20 zł. Bilety dostępne w Bileterii POKiS od piątku, 27 września.