Kradną torebki, portfele, telefony… Uważajcie na złodziei!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Okres przedświąteczny rozpoczął się już na dobre. Jeździmy na zakupy, wyjeżdżamy na święta do rodziny i znajomych. W tej gorączce należy też pamiętać o czyhających na nas niebezpieczeństwach.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas który będziemy chcieli spędzić w rodzinnym gronie, z dala od problemow i zmartwień codziennego życia. Jak co roku, policjanci oraz strażnicy miejscy wraz z uczniami liceum i gimnazjum PUL, przypominali mieszkańcom Płocka, o czym należy pamiętać w przedświątecznym okresie.

Złodzieje to w czasie świąt najaktywniejsi przestępcy. Wykorzystują każdy moment naszej nieuwagi i kradną wszystko: od torebek pozostawionych w sklepowym wózku, telefonów i portfeli odłożonych na bok, na chwilę aby zapłacić za zakupy, po inne wartościowe rzeczy, które mamy przy sobie. Aby zapobiec takim kradzieżom, 16 i 17 grudnia patrole składające się z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej oraz uczniów PUL prowadziły działania profilaktyczno-edukacyjne.

W rejonie największych centrów handlowych w Płocku, funkcjonariusze wręczali ludziom ulotki informujące o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o zagrożeniach na jakie jesteśmy narażeni w czasie gorączkowego przygotowania do świąt, a także o sposobach zapobiegania tym zagrożeniom.

W czasie robienia przedświątecznych zakupów należy przede wszystkim zachować szczególną czujność. Nie chowajmy portfeli do tylnych kieszeni, a wartościowe rzeczy trzymajmy przy sobie. Warto unikać też chowania ich w kieszeniach płaszczy i kurtek, ponieważ nie poczujemy nawet, gdy ktoś nam z nich coś wyciągnie. Portfele i telefony znajdujące się w damskich torebkach powinny znaleźć się na ich dnie.

Pamiętajmy, kieszonkowcy rzadko kiedy pracują sami. Najczęściej zajmuje się tym grupa kilku osób, które wybierają swoją ofiarę, zwykle osobę dobrze ubraną, z widoczną biżuterią, sprawiającą wrażenie osoby zamożnej. Taką osobę obserwuje się przez dłuższy czas – przy bankomacie, w sklepach, zwracając uwagę na kupowane rzeczy. Wystarczy jedna chwila, w której ktoś się zapomni, położy torbę i wtedy ułatwi złodziejowi robotę. Nie musi on nawet kraść całej torebki, wystarczy że wyjmie z niej najbardziej wartościowe rzeczy, a my zorientujemy się dopiero przy kasie lub w domu.

Jak uchronić się przed kieszonkowcem? Przede wszystkim należy: dobrze zabezpieczyć swoje dokumenty i pieniądze; zwracać uwagę na osoby wokół siebie i ich zachowanie; nie nosić przy sobie więcej gotówki, niż jest to potrzebne, nie wolno trzymać całej gotówki razem; należy też unikać zatłoczonych miejsc, a jeśli już w takim się znajdziemy, zachowajmy szczególną ostrożność. Przestrzeganie tych zasad nie sprawi, że będziemy w stu procentach bezpieczni, ale na pewno ograniczy pole do popisu złodziejom.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji