Konta urzędu marszałkowskiego zablokowane. Co dalej?

REKLAMA

Jak poinformował urząd marszałkowski, dziś Ministerstwo Finansów rozpoczęło windykację ok. 60 mln zł, czyli należności za niezapłacone w 2013 r. przez województwo mazowieckie „janosikowe”. Konto województwa zostało zablokowane.

– Ministerstwo Finansów bardzo konsekwentnie egzekwuje wpłaty, chociaż ma świadomość braku takiej możliwości ze strony województwa mazowieckiego. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni może to doprowadzić do zapaści finansowej Mazowsza – powiedział marszałek Adam Struzik.

– Czynności egzekucyjne to nie tylko dostarczenie tytułu zapłaty, ale również zajęcie konta. Od tego momentu rachunek jest zablokowany. Wszystkie dochody województwa są w ten sposób przekazywane do budżetu państwa. Dopiero, gdy na koncie pojawi się kwota umożliwiająca spłacenie całego tytułu egzekucyjnego – rachunek będzie odblokowany – podsumował skarbnik Marek Miesztalski.

PowiązaneTematy

Czym to grozi? W praktyce może dojść na przykład do zablokowania Kolei Mazowieckich, braku dotacji dla instytucji kultury czy wstrzymaniem wypłat urzędników. W dalszym toku – praktycznie do zablokowania wszelkich inwestycji i bankructwa województwa.