W sobotę już od godziny 10 na placu przed katedrą zaczęły pojawiać się tłumy zagranicznych wiernych, którzy od środy goszczą w diecezji płockiej. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Mimo wczesnego wstawania, z twarzy pielgrzymów nie schodzi uśmiech. Wszyscy razem śpiewają, tańczą i dobrze się bawią, wyznając przy tym wiarę w Jezusa. Pielgrzymi zaczęli gromadzić się przed płocką katedrą już na ponad godzinę przed Mszą świętą. Jednak w tym czasie mieli co robić. Obozowisko wczesnośredniowieczne, zwiedzanie katedry, zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego czy spacer po Tumach – to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla pielgrzymów.

– Wczoraj zwiedzaliśmy Stare Miasto, dziś katedrę i muzeum – mówili pielgrzymi z Armenii.

Tuż przed Mszą świętą uczestnicy ŚDM mieli możliwość obejrzenia inscenizacji Chrztu Mieszka I w wykonaniu grupy “Jantar”, której tekst był przetłumaczony na język angielski. O godzinie 11 na placu przed katedrą rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. biskup Piotr Libera. Płockiemu gospodarzowi diecezji przy ołtarzu towarzyszyli biskupi z Armenii, Włoch, Irlandii, a także księża z całej diecezji.

– Witajcie na płockim wzgórzu, w kolebce chrześcijaństwa tej ziemi – powitał młodych biskup Libera.

W kazaniu biskup nie zapomniał o podziękowaniach za zaangażowanie w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Patrząc na liczbę wolontariuszy, rzeczywiście można stwierdzić, że młodzi są najlepszą reklamą kościoła w Polsce. – Proszę was, abyście zostali w Kościele – nawoływał biskup płocki. Nie obyło się także bez wspomnienia młodych świętych pochodzących z naszego regionu – św. Stanisława Kostki i św. siostry Faustyny Kowalskiej, którzy w młodym wieku sięgali po świętość.

– Światowe Dni Młodzieży tworzą prawdziwe więzy, których nie da nam żadna inna impreza czy festiwal – powiedział jeden z pielgrzymów.

Do tych słów odniósł się także biskup, który stwierdził, że dzisiejszemu światu brakuje prawdziwych kontaktów ze sobą, pomimo postępu technologicznego, jesteśmy niejednokrotnie skazani na samotność.

W sobotę o godzinie 19 zaplanowano wieczorne nabożeństwo, o godzinie 20 koncert zespołu Sound & Grace, na 21 prezentację narodową pielgrzymów, a tuż przed 22 występ chóru Vox Singers. Wszystkie sobotnie wydarzenia odbywały się na placu przy katedrze.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji