REKLAMA

Kolejne wsparcie z ORLENU – 60 mln zł na maseczki i produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni

REKLAMA

PKN ORLEN ogłosił, że zwiększył swoje zaangażowanie w walkę z koronawirusem. Płocki koncern zakupi w sumie 7 milionów maseczek ochronnych o wartości 60 milionów złotych, rozpoczyna też produkcję płynu do dezynfekcji powierzchni.

30 marca PKN ORLEN odebrał pierwszą partię 1,6 miliona maseczek ochronnych zakupionych w celu walki z epidemią koronawirusa. W sumie płocki koncern dostarczy do Agencji Rezerw Materiałowych i Fundacji Orlen 7 milionów maseczek o wartości 60 milionów zł.

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek zaznaczył, że koncern wykorzystuje wszystkie dostępne środki, aby wesprzeć Polaków w walce z epidemią. Firma obniżyła ceny paliw, żeby wzmocnić gospodarkę i ułatwić korzystanie z prywatnych środków transportu w sytuacjach, gdy przemieszanie się jest konieczne.

Orlen również poprzez fundację wsparł szpitale kwotą przekraczającą 10 mln zł. Placówki medyczne, dzięki przekazanym pieniądzom, zakupią sprzęt oraz środki niezbędne do walki z epidemią. Koncern także rozpoczął produkcję płynu dezynfekującego do rąk i wsparł oczekujących na granicy Polski kierowców, dostarczając im żywność i wodę.

– Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, która wymaga solidarności i zdecydowanych działań. Naszym obowiązkiem, jako największej w Polsce firmy, jest pomoc społeczeństwu. Niezwykle sprawny i szybki zakup środków chroniących przed koronawirusem oraz ich transport z Chin do Polski był możliwy dzięki zaangażowaniu się Prezydenta Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Serdecznie im za to dziękuję. Zawsze jesteśmy z Polakami i robimy wszystko, by Polska jak najszybciej poradziła sobie z epidemią koronawirusa i jej skutkami – mówił Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Maseczki sprowadzone zostały z Chin, które są ich największym na świecie producentem. Koncern zakupił dwa rodzaje maseczek. Pierwszy, to trójwarstwowe maski jednorazowe, których zewnętrzne warstwy wykonane są z materiału antybakteryjnego, natomiast wewnętrzna stanowi bazę filtrującą. Maksymalna efektywność filtracji wynosi 94 proc.Drugi rodzaj to maski medyczne, które ściśle przylegają do twarzy i zapewniają bardzo skuteczne filtrowanie oraz najwyższy stopień ochrony. Wydajność filtra przekracza 95 proc. Maseczki te wykorzystywane są przede wszystkim w służbie zdrowia oraz przemyśle chemicznym.

– Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał spółek, które nadzoruję. Duża część firm od samego początku podejmuje niestandardowe działania na rzecz walki z epidemią koronawirusa, jak produkcja płynu do dezynfekcji rąk, zakup maseczek, czy darowizny na rzecz placówek służby zdrowia. Z kolei w perspektywie długoterminowej musimy zadbać o aktualną kondycję finansową przedsiębiorstw, tak, aby mogły być potem źródłem pozytywnego impulsu dla gospodarki. To samo dotyczy sektora MSP, bo to system naczyń połączonych. Jeśli kłopoty dotkną małe i średnie firmy, wpływy do spółek energetycznych też będą mniejsze. Na bieżąco obserwujemy sytuację i szukamy mechanizmów, które pozwolą przeciwstawić się potencjalnym negatywnym skutkom gospodarczym po zażegnaniu epidemii – mówi Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

fot. materiały prasowe

Kolejnym działaniem PKN ORLEN w walce z epidemią koronawirusa będzie produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni. Produkcja środka o właściwościach biobójczych rozpocznie się na początku kwietnia w zakładzie Grupy ORLEN w Trzebini.

W pierwszym etapie wydajność wyniesie do 3 milionów litrów miesięcznie. Do produkcji płynu wykorzystana zostanie infrastruktura spółki ORLEN Południe. Płyn trafi do sprzedaży hurtowej i do instytucji użyteczności publicznej.

fot. materiały prasowe

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Mieszkanka Plocka says:

    No właśnie płyn widmo jak wspomniała moja poprzedniczka, teraz imaseczki widmo

  2. Mieszkanka says:

    A kiedy ten płyn widmo będzie do kupienia w Płocku???????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU