REKLAMA

REKLAMA

Kolejne samochody usunięte z płockich parkingów. Stały tam wiele miesięcy [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Przeczytajrównież

Płoccy strażnicy miejscy odholowali kolejne 3 pojazdy, które od dawna zalegały na miejscach parkingowych w mieście. W zeszłym roku mundurowi usunęli w sumie aż 115 wraków.

Wraki pozostawione na ulicach miast to, niestety, wciąż problem. Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać i trwa nawet kilka miesięcy.

– O tym, że pojazd jest wrakiem możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu – wyjaśnia st. insp. Jolanta Głowacka, rzecznik prasowa SM Płock.

Ustawodawca nie precyzuje, jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
fot. Straż Miejska w Płocku

– Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Musi najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu i dopiero, jeżeli to się nie powiedzie, może zlecić odholowanie wraku na parking strzeżony – informuje st. insp. Jolanta Głowacka.




Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Po ustaleniu, że pojazd jest wycofany z eksploatacji, rozpoczyna się ustalanie właściciela. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem z terminem, w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są kolejne środki.

fot. Straż Miejska w Płocku

– Często sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wystarczy, że samochód stoi na przykład na podwórku lub osiedlu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym straż miejska może usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania – zwraca uwagę st. insp. Jolanta Głowacka.

W 2021 roku dzięki pracy dzielnicowych Straży Miejskiej doszło do usunięcia 115 pojazdów, których wygląd wskazywał na to, że nie są używane (wraki), z czego 15 przez dyspozycję do usunięcia. Z kolei przez cały 2020 rok z ulic miasta usunięte zostały 123 pojazdy uznane za wraki, w 2019 roku było to 81 takich pojazdów.

fot. Straż Miejska w Płocku
fot. Straż Miejska w Płocku

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 14

  1. Na ul. Obejście says:

    ktoś sobie zrobił parking dla dostawczaków wzdłuż jednokierunkowej ulicy. Same stare ople combo i fiaty ducato – to nie może być przypadek

  2. Axyz says:

    Maluch po kilku latach doczekał się złomowania. Ale przy trafo dalej stoją złomy. Do tego któryś z mieszkańców zrobił sobie prywatny firmowy parking z osiedlowego i zastawia cenne miejsca parkingowe. Do tego bus inwalidzki parkujący na normalnych miejscach. My na jego miejscu stanąć nie możemy…..
    Może warto by było posprawdzac te wraki do kogo należą. Jeżeli do jednej osoby to niech płaci za parkowanie tych aut.
    Rozumiem że w.mieszksni może być więcej niż 1 auto, ale nie parking flory firmowej….

  3. Anonim says:

    Jaśminowa przy garażach…Audi 80, Passat, stary Fiat 132…

  4. Złomy Słodowa says:

    Witam zapraszam na słodowa sporo złomów stoi Cyganów magazyny biedulki sobie porobiły wszystko prawie na angielskich blachach .

  5. Anonim says:

    Szkoda tych mietków. Katalizatory w cenie to sprzątają

  6. Anonim says:

    Czy tych aut nie można potem zlicytować za jakąkolwiek kwotę? Z chęcią bym się wybrał na taką aukcję i coś kupił, jeśli kasa poszłaby np na dom dziecka.

  7. xyza says:

    zapraszam na Królowej Jadwigi 2 i parking przy niebo w gębie.
    Zielony maluch który już porósł mchem, pełno busów, które zabierają cenne miejsca na i tak malutkim parkingu, okolice trafo przy niebo w gębie zaatakowane przez auta, które parę lat się z miejsca nie ruszały, jak coś zostanie usunięte natychmiast na to miejsce trafia następny wrak……
    Te auta mają tablice, maja właścicieli, czy nie można ich zmusić do usunięcia wraków?
    na usunięcie seicento, które ktoś podrzucił na trawnik pod altanę śmietnikową czekaliśmy 3,5roku…..

  8. Obserwator miasta says:

    Przyczepa kempingowa ktora stoi na prywatnej dzialce powyzej 180 dni jest uznawana za samowole budowlana a te sztrucle na miescie stoja i kwitna …

  9. Mieszkaniec says:

    Fiat cuope
    Renault espace
    Opel omega
    Fso polonez
    Citroen saxo
    Jakis fiat w sedanie i opel w vanie
    A i jeszcze peugeot 406 ktory krąży po osiedlu co 4-5 miesiecy
    To kilka padak ktore utrudniaja zycie na hermana i nikt z tym nic nie robi.

  10. Benio z lasu says:

    Koło Badziewiaka od lat stoi z 10 takich złomów…

    • antek says:

      To nie samochody, to magazyn :)

    • Życzliwy says:

      A drugie tyle na jego dwóch prywatnych parkingach wliczając w to 3 FSO 125p .

  11. Patryk says:

    Co mi szkoda tych mietów ajjjjjj

  12. Takich aut już nie bd to była prawdziwa motoryzacja says:

    Dwa fajne klasyki aż szkoda tych Mercedesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU