REKLAMA

Kim są mariawici? Spacer po niezwykłej płockiej katedrze [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Podczas ostatniego w tym roku spaceru z cyklu „Odkryj z nami Płock”, uczestnicy wraz z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zwiedzili katedrę mariawitów i poznali historię tego odłamu katolicyzmu.

22 sierpnia ze Starego Rynku w Płocku wyruszył ostatni w tym roku spacer z cyklu „Odkryj z nami Płock”. Tym razem Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprosiła spacerowiczów na wycieczkę do Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.

Wspólnota mariawitów wyodrębniła się od kościoła katolickiego po tym, jak w Płocku objawień doznała siostra zakonna św. Maria Kozłowska. Doszło do tego 2 sierpnia 1893. Pierwotnie Mariawici chcieli uznania swojej działalności w obrębie kościoła katolickiego, jednak zgody na to nie wydał papież Pius X.

fot. Wiktor Pleczyński

Mariawici wiązali nadzieje pozostania w kościele katolickim z papieżem Leonem XIII, którego nauki były bardziej zgodne z wizją działalności nowej wspólnoty. Papież Pius X wydał na mariawitów ekskomunikę i 30 grudnia 1906 roku utworzyli oni oficjalnie niezależny kościół.

fot. Wiktor Pleczyński

Jednym z fundamentów kościoła mariawitów była skromność, założyciele nowej wspólnoty krytykowali bogactwo, rozluźnienie i zaniedbania duchowieństwa w kościele katolickim. Mariawici mieli utrzymywać się swoją pracą, stąd między innymi powstała niegdyś znana w Płocku mariawicka piekarnia z wybornym pieczywem.fot. Wiktor Pleczyński

Mariawici przyjmują komunię pod postaciami chleba i wina, uznają spowiedź powszechną, wierny na własne życzenie może się wyspowiadać w konfesjonale, a celibat kapłanów jest dobrowolny. Duchowni nie mogą zabiegać o zapłatę za posługę, kościół przyjmuje wyłącznie dobrowolne ofiary.

fot. Wiktor Pleczyński

Od momentu rozpowszechnienia się ekumenizmu kościoły stopniowo się do siebie zbliżają i w 2000 roku podpisano deklarację o wzajemnym uznawaniu chrztów. W świątyniach Starokatolickich Mariawitów odprawiane są również ekumeniczne msze, w których może wziąć udział każdy katolik.

fot. Wiktor Pleczyński

Katedra mariawitów została wybudowana w latach 1911-1914. W tym czasie powstały również budynki klasztoru. Pierwotnie świątynia nosiła nazwę Nieustającej Adoracji Ubłagania. Została ona pobudowana na miejscu dworku, w którym wcześniej funkcjonowała wspólnota.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU