Katarzyna Skrzynecka i imieniny polskiej poezji w pałacu [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Szklany słoń”, „Gałąź”, „Kliwer”, „Nocna lampa”, „Malwa” czy „Witamina” to godła kilku laureatów 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”.

W piątkowy wieczór, 21 listopada, Pałac Ślubów przy ulicy Kolegialnej pękał w szwach. Na uroczystą galę rozdania nagród przyjechali poeci z całej Polski. A dodatkowych widzów na pewno przyciągnęła też gwiazda wieczoru – Katarzyna Skrzynecka.

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych konkursów poetyckich w Polsce. Z roku na rok przybywa zestawów wierszy nadsyłanych na konkurs. W tym roku wpłynęło ich ponad tysiąc w 213 zestawach, w których było po pięć wierszy. I miejsce, a tym samym główną nagrodę prezydenta Płocka „Liść Dębu” odebrała Ewa Włodarska, godło „Szklany słoń” z Tykocina, II – Miłosz Anabell, godło „Gałąź” z Warszawy, III nagroda trafiła w ręce Patryka Gawrychowskiego, godło „Kliwer” z Białegostoku. Przyznano też wyróżnienia, które trafiły do Radosława Jaworowicza z Kwidzyna, Jana Wolińskiego z Warszawy oraz Jerzego Pawłowskiego z Łodzi. Nagrodę specjalną, a tym samym wyróżnienie, przyznało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku z okazji obchodzonego w tym roku Roku Czytelnika, które przypadło Czesławowi Markiewiczowi z Zielonej Góry. Wyróżnienie za wiersz o tematyce płockiej odebrała Agnieszka Marek z Bielsko-Białej, a nagrodę dyrektora Książnicy Płockiej za limeryk odebrał Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich.

Henryk Jóźwik, płocki aktor, przeczytał nagrodzone wiersze, natomiast Waldemar Smaszcz z wrodzonym sobie wdziękiem opowiedział o limerykach, czyli krótkich i dowcipnych wierszykach. Bohdan Urbankowski, przewodniczący konkursowego jury przybliżył uczestnikom gali postać patrona konkursu. Chwalił również Płock nazywając go “stolicą polskiej poezji”.

Katarzyna Skrzynecka była zdecydowanie gwiazdą wieczoru. A jej koncert uświetnił galę, podkreślając znaczenie konkursu. Płocki Pałac Ślubów na ten jeden wieczór zamienił się w pałac… polskiej poezji.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji