REKLAMA

KAS przypomina o ważnym obowiązku przed przekroczeniem granicy

REKLAMA

Izba Administracji Skarbowej przypomina, że osoby, które wwożą lub wywożą kwoty o równowartości 10 tys. euro, lub wyższej, mają obowiązek zgłosić ich posiadanie Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

Mimo że liczba połączeń lotniczych jest ze względu na sytuację epidemiczną radykalnie mniejsza, w pierwszej połowie lipca funkcjonariusze mazowieckiej KAS z Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III „Port Lotniczy” w Warszawie ujawnili 6 prób nielegalnego przywozu dewiz. Czynów dokonali obywatele Polski przylatujący z USA.

W wyniku przeprowadzonych kontroli, funkcjonariusze ujawnili niezgłoszone kwoty w różnej walucie o łącznej równowartości ponad 97 tys. euro.

– Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych przy wjeździe do Unii Europejskiej i przy wyjeździe z Unii Europejskiej stanowi element strategii UE mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz walkę z finansowaniem terroryzmu – wyjaśnia Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Każda osoba wjeżdżająca do UE lub wyjeżdżająca z UE i przewożąca środki pieniężne o wartości 10 tys. euro, lub wyższej (lub równowartość w innej walucie) zobowiązana jest do zgłoszenia w formie pisemnej tej kwoty Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

Obowiązek zgłoszenia środków pieniężnych ma także podróżny przekraczający granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi. Wyjątkiem są podróżni przekraczający granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen.– Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej przywozu do kraju albo wywozu za granicę wartości dewizowych, lub krajowych środków płatniczych, albo podanie w zgłoszeniu nieprawdy, a także nieprzedstawienie ich na żądanie ww. organom, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe – podkreśla Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

fot. materiały prasowe

W szeregach Izby Administracji Skarbowej w Warszawie pełnią służbę dwa psy przeszkolone do wykrywania waluty. Mają na swoim koncie sporo sukcesów. W latach 2017-2020 ujawniły między innymi dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł.

Dzisiaj Dzień Psa. KAS prezentuje czworonogi na służbie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU