REKLAMA

Już w sobotę wielka psia impreza. Przy budach na łańcuchach będą… ludzie

REKLAMA

W najbliższy weekend Orlen Arena wypełni się po brzegi merdającymi przyjaciółmi. 2. edycja Dnia z Psem stanie pod hasłem wielu atrakcji, zarówno dla czterołapnych, jak i ich właścicieli. Nie zabraknie m.in. konkursu na Najbardziej Przyjazne Psy Płocka, latających psów, pokazów psów pracujących, behawiorystów. Na uczestników imprezy czeka też dużo nowości i niespodzianek.

Już 30 września w Orlen Arenie przy Pl. Celebry Papieskiej 1 odbędzie się 2. edycja Dnia z Psem. Pierwsza edycja tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju imprezy przyciągnęła ogrom płocczan, właścicieli i miłośników czworonogów.

PowiązaneTematy

Merdającej miłości nie było końca

2. edycja Dnia z Psem została zorganizowana przez Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom, przy współpracy z OTOZ Animals Inspektorat w Płocku, Płockim Towarzystwie Pomocy Zwierzętom ARKA, Fundacji Pomagamy Płockim Zwierzakom, Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku, Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Schroniskiem dla zwierząt w Płocku, Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Płocku, GrooMatką – Salonem Psiej Urody i Lecznicą Weterynaryjną „Na 4 Łapy”.

Panel dyskusyjny

Już od 9 rano odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego zostaną omówione istotne kwestie, które m.in. wyjaśnią i pomogą sporządzić funkcjonalne procedury postępowania poszczególnych instytucji w sytuacjach zagrożenia życiu i zdrowia zwierząt.

Podczas dyskusji zostanie zainaugurowany program promujący miejsca przyjazne zwierzętom w Płocku. Odbędzie się także przedstawienie logo na takie miejsca, które już niebawem pojawi się na drzwiach każdego „psiolubnego” lokalu.

Wielka impreza dla wspaniałych przyjaciół

O godzinie 11 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy. Podczas wydarzenia zobaczymy latające psy czyli pokazy frisbee i agility, odbędzie się pokaz pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, pokaz obrony przed agresywnym psem, zobaczymy pokaz Psich Strażników Miejskich, policyjnych i tych ze straży pożarnej i WOPR-u.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zajrzeć do strefy Groomera zorganizowanej przez Salon Psiej Urody – GrooMatka i poznać tajniki psiej pielęgnacji, jak zadbać o kondycję sierści swojego pupila, dowiedzieć się jak wygląda praca człowieka, który zajmuje się strzyżeniem i pielęgnacją waszych zwierzaków.

Dodatkowo, podczas imprezy odbędzie się pokaz Canicrossu zaprezentowany przez Ranczowisko, zostaną wyjaśnione zasady biegania z psem i co jest potrzebne do uprawiania tej dyscypliny.

Akcja „Zerwijmy Łańcuchy”

2. edycja Dnia z Psem stanie również pod hasłem akcji Zerwijmy Łańcuchy”. Jest to happening nawiązujący do ogólnopolskiej akcji, w ramach której do rozstawianych psich bud zostaną przypięci łańcuchami  uczestnicy eventu oraz zaproszeni goście, między innymi: politycy, dziennikarze, sportowcy, aktorzy, muzycy… by na własnej skórze mogli zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa przykutego do własnej budy. „Zerwijmy łańcuchy” to protest przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach, organizowany w wielu miastach w Polsce.

– Pies przebywający całe życie na krótkim łańcuchu cierpi i jest nieszczęśliwy. Protestujemy, ponieważ stałe trzymanie psów na uwięzi jest nadal częstym zjawiskiem, a jest to niezgodne z prawem. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, jest to niehumanitarne – zwierzęta, tak samo jak ludzie, odczuwają ból, pragnienie, strach i samotność. Jest to również niebezpieczne dla ludzi – pies będący na uwięzi cierpi psychicznie i fizycznie, przez to staje się agresywny – tłumaczą organizatorzy akcji.

Gry, pokazy i zabawy dla każdego

W trakcie imprezy zostaną przeprowadzone pokazy, konkursu, gry i zabawy, które poprowadzą animatorzy:

  • Straż Miejska Płock – Animacje poprowadzone przez Lwa Honorka, kącik dla dzieci, konkursy z nagrodami, gry i zabawy edukacyjne.
  • Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku – Przygotował zabawy indywidualne i grupowe np. „Czyja to skóra? „– zabawa w odgadywanie gatunków zwierząt na podstawie fragmentów pokrycia ciała, łączenie zdjęć przedstawiających fragmenty skóry z nazwami gatunków, „Zgadnij kotku co jest w środku?” – zabawa dotykowa, „Czyje to ślady?” – odciskanie i rozpoznawanie tropów zwierząt na piasku kinetycznym, „ZOOlogiczna Mega Gra” – gra planszowa na dużej plandece z mega kostką, a także dostosowane do wieku uczestników „ZOOlogiczne zagadki”. Oprócz aktywności edukacyjnych będzie można podziwiać eksponaty oraz żywe zwierzęta:  koza,  królik, mysz kolczasta oraz inne.
  • Płoccy Seniorzy zapraszają między innymi kącik szydełkowania, gdzie powstaną m.in. serduszka dla psiaków.
  • Klub Bite zaprezentuje przyspieszoną naukę frisbee, którą potem będzie można wykorzystać do zabawy z własnym psiakiem.
  • Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku  przygotuje animacje, gry i zabawy dla najmłodszych.
  • Ranczowisko zaprezentuje  pokaz oraz instruktaż biegania z psem. Podpowie także, jak się przygotować do tego sportu i co warto zabrać ze sobą.
  • POKIS zorganizuje  występy wokalne pracowni muzycznej pod kierownictwem Ryszarda Charzyńskiego.

Na terenie imprezy będzie stoisko kulinarne, gdzie odpłatnie będzie można się posilić.

Harmonogram wydarzenia:

11.00 Otwarcie imprezy
11.05 – 11.15 – Pokaz Agility; Freesbe
11.15 – 11.30 – Ranczowisko, Michał Ners – Canicross, zasady biegania z psem
11.30 – 11.40 – Pokaz pierwszej pomocy przedweterynaryjnej;
11.40 – 11.50 – Pokaz obrony przed agresywnym psem;
11.50 – 12.00 – Pokaz Psich Strażników Miejskich;
12.00 – 12.15 – Ranczowisko, Michał Ners – Canicross, zasady biegania z psem
12.15 – 12.30 – Akcja Zrywamy Łańcuchy;
12.30 – 12.45 – Rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Plastyczno-Fotograficzno-Literackiego „Zerwijmy psy z łańcuchów – w trosce o psie życie”;
12.45 – 13.00 – Pokaz Agility oraz Frisbee;
13.00 – 13.15 – Pokaz psów policyjnych;
13.15 – 13.30 – WOPR, psy ratownicy;
13.30 – 14.15 – ZOOlogiczne zagadki;
14.15 – 14.50 – Teatr Dorosłych – POKiS – specjalnie przygotowane przedstawienie w reżyserii Mariusza Pogonowskiego;
14.50 – 15.00 – Rozstrzygnięcie głosowania na logo akcji „Zwierzęta Mile Widziane”;
15.00 – 16.30 – Konkurs na Najbardziej Przyjazne Psy Płocka;
16.30 – 17.00 – Występy wokalne POKIS;
17.00 – Zakończenie Drugiej Edycji Dnia z Psem w Płocku.

Swoje stałe stoiska rozstawią:
OTOZ Animals Inspektorat w Płocku
Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA
Fundacja Pomagamy Płockim Zwierzakom
Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku – animacje dla dzieci
Schronisko dla zwierząt w Płocku
Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku – Zabawy indywidualne i grupowe
GrooMatka – Salon Psiej Urody
Lecznica Weterynaryjna „Na 4 Łapy”
PCK
Zwierzakoluby
Dogoterapia – Zajęcia z Psem
DAITOSUSHI
Budżet Obywatelski  – Stoisko promocji projektów Psia Kość oraz Psi Uśmiech
Płoccy Seniorzy
Producenci i dystrybutorzy karmy zwierzęcej (Kanał Zoologiczny).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął PetroNews.
Nagrody dla uczestników konkursów ufundowali: BricoMarche, Hotel Kawallo, Kawiarnia Restauracja Wieża Ciśnień.