REKLAMA

Już dzisiaj „Boże Ciało” w Spotkaniach Filmowych. Oprócz filmu – dyskusja

REKLAMA

Na czym polega fenomen „Bożego Ciała” w reż. Jana Komasy – filmu, który przyciągnął do kin ponad 1 mln widzów? Dlaczego tak mocno reagujemy na historię Daniela podszywającego się pod księdza i mieszkańców małego miasteczka? Jakie są szanse filmu na Oskara? – ostatni pokaz z dyskusją w NoveKino Przedwiośnie.

W ramach Spotkań Filmowych, 25 listopada o godzinie 18 płocczanie będą mogli po raz ostatni zobaczyć najnowszy film Jana Komasy, a następnie przyjrzeć mu się bliżej w dyskusji. W jego licznych recenzjach (z definicji ogólnikowych), przewijają się podobne wątki, te same kręgi tematyczne. Kładzie się w nich nacisk m.in. na metaforyczność opowieści, w której odbija się współczesna Polska, nasze uprzedzenia, hipokryzja i tęsknota za dobrem. Mogłoby się wydawać, że film jest już opracowany od każdej możliwej strony. O wiele więcej w dziele filmowym można zobaczyć, gdy wspólnie się nad nim pochylamy i dzielimy na gorąco swoimi spostrzeżeniami.

PowiązaneTematy

– Chciałabym rozwinąć wybrane tropy interpretacyjne, niepodjęte przez krytyków omawiających ostatni film Komasy – mówi Anna Dymek. – Sięgnąć do kwestii nieoczywistych, ale istotnych dla jego rozumienia, sposobu, w jaki go odbieramy. Myślę, że warto zająć się tożsamościami głównego bohatera, scenami, które szczególnie w nas zapadają, symboliką i zakończeniem, procesami, jakie zachodzą w grupie, a także siłą jego emocjonalnego oddziaływania. Dzięki temu, że film jest tak wielowymiarowy, mieści w sobie wiele znaczeń stanowi doskonały materiał do dyskusji – dodaje Anna Dymek.

Tym razem do udziału w rozmowie z widzami zaprosiła dra Karola Jachymka, który jest znawcą kina i świetnym mówcą, obdarzonym naturalną charyzmą.– Podczas poniedziałkowego spotkania będziemy więc mogli zobaczyć „Boże Ciało” inaczej – głębiej i podzielić swoimi refleksjami. I może dzięki temu lepiej rozumieć rzeczywistość, drugiego człowieka i samego siebie? Reżyser „Bożego Ciała” powiedział, że robi filmy po to, by ludzie, wychodząc z kin, rozmawiali ze sobą. Według niego, to właśnie brak dialogu rodzi konflikty, napięcia społeczne i dlatego nie wolno nam przestać z sobą rozmawiać – zachęca Anna Dymek.

W dyskusji udział wezmą:

  • Karol Jachymek – kulturoznawca i filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się m.in. społeczną i kulturową historią kina codzienności (zwłaszcza polskiego) i codzienności, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Szkolną, Uniwersytetem Dzieci, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor książki „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.
  • Anna Dymek – absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które jest inspirujące intelektualnie i pozostawia w widzu emocjonalny ślad.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU