Jesteś autorem? Masz swoje prawa

REKLAMA

PowiązaneTematy

W auli Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbył się wykład pt. „Twoje zdjęcie. Twoje prawo”, którego tematem było prawo autorskie. W trakcie spotkania odbył się też pierwszy w Polsce, publiczny pokaz nowego obiektywu Nikona – AF-S Nikkor 800mm. 

– O prawach autorskich dużo się mawia, lecz nigdy nie myślałem, że ktoś dyskusję o nich i edukowanie dopisze do statutu organizacji – powiedział prowadzący wykład Wiktor Sobolewski z Nikon Polska, autor projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo”.

Piątkowy wykład był częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej, dotyczącej ochrony prawa autorskiego i poszanowania własności intelektualnej w kontekście filmu i fotografii nowo powstałego Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna. Skąd ten pomysł? Jak tłumaczy przedstawiciel polskiego Nikona: – Język prawniczy jest hermetycznym slangiem – stwierdził Sobolewski. – Ludzie tylko pozornie go rozumieją. To niebezpieczne. Wielokrotnie zdarza się, że słowa prawnika, choć zdają się zrozumiałe, okazują się oznaczać coś zgoła innego.

Według Sobolewskiego, prawo w Polsce nie jest lubiane, a przez to nierozumiane. Dodatkowo prawo autorskie, choć spisane w jednym dokumencie – w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 roku – jest szczególnie wieloznaczne. Właśnie dlatego firma, podobnie jak PGF, chce wytłumaczyć wszystkie jego niejasności.

Wielokrotnie zdarza się, że słowa prawnika, choć zdają się zrozumiałe, okazują się oznaczać coś zgoła innego – Wiktor Sobolewski, autor projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo”

Najważniejszy wniosek piątkowego spotkania? Każdy autor utworu, jak i samo dzieło jest chronione przez prawo. – Utworem jest każde dzieło, mające indywidualny charakter – zdjęcie, film, dźwięk czy zapach – tłumaczył Wiktor Sobolewski. – Wyjątkiem są proste informacje prasowe, reprodukcje innych zdjęć, obrazów – dodał.

Co ważne, prawo autorskie chroni człowieka i utwór stworzony przez niego. – Były, co prawda, próby wyposażenia zwierząt w sprzęt fotograficzny, lecz małpy biegające z aparatami nie mogą, w świetle obowiązujących przepisów dochodzić swoich racji – śmiał się Sobolewski.

Podczas piątkowego wykładu nastąpił też pierwszy w Polsce, publiczny pokaz nowego obiektywu Nikona, a konkretnie AF-S Nikkor 800mm/ 5.6E FL ED VR. Jak zapewnia producent, to model opracowany z myślą o najbardziej wymagających profesjonalnych fotografach. Firma zmniejszyła masę obiektywu i zwiększyła jego ogniskową. Ten superteleobiektyw gwarantować ma doskonały obraz oraz wygodę pracy – pomimo dużych rozmiarów.