REKLAMA

Jest szansa na pomyślny wiatr od Wisły dzięki Holendrom

REKLAMA

Można mieć nadzieję, że trochę zapomniana rzeka Wisła, dzięki współpracy z Holendrami, wróci do łask jako droga wodna. Szansa na to zaistniała dzięki umowie, podpisanej przez władze naszego województwa z holenderskim konsorcjum firm, na mocy której przez Płock będzie prowadziła Międzynarodowa Droga Wodna E40 łącząca Warszawę z Gdańskiem.

Wszystko zaczęło się 25 czerwca 2014 roku, kiedy to władze Mazowsza wraz z holenderskimi firmami podpisały porozumienie o współpracy na rzecz realizacji pierwszego w Polsce projektu, w ramach rządowego programu Holandii „Partners for International Business” (PIB) dla sektora wodnego.

– Projekt pn. „Wisła – cooperating towards solutions” obejmie Międzynarodową Drogę Wodną E40 Warszawa-Gdańsk – czytamy w oficjalnym komunikacie. Jest to o tyle dobra wiadomość, że dzięki temu porozumieniu zaistniała szansa na wykorzystanie i zagospodarowanie nadwiślańskich terenów oraz przywrócenie transportu Wisłą. Miasto więc być może nabierze dosłownie i w przenośni… nowego wiatru w żagle.

Partners for International Business (PIB) to program rządowy, który wspiera rozwój współpracy między naszym krajem a Holandią i promuje w ten sposób dziewięć sektorów gospodarki holenderskiej: rolnictwo i żywność, sektory kreatywne, przemysł chemiczny, energię, wysokie technologie, ogrodnictwo, nauki o życiu, logistykę oraz gospodarkę wodną. W styczniu 2014 roku Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, oficjalny reprezentant rządu holenderskiego odpowiedzialny za realizację programów, pozytywnie zaopiniował aplikację, dotyczącą objęcia programem PIB drogi wodnej E40 Warszawa-Gdańsk.– Odbyły się już pierwsze spotkania w ramach tego projektu. Gościliśmy w Płocku architektów z Poznania, którzy pracują dla holenderskiej firmy RDH. Przekazaliśmy im nasze dokumenty i po analizie stwierdzili, że teren miasta Płocka ma potencjał gospodarczy i społeczny – poinformowała nas Aneta Pomianowska-Molak, dyrektor wydziału rozwoju i polityki gospodarczej w płockim ratuszu. – Wyrazili chęć sporządzenia dokumentacji i zastanowienia się nad współpracą między Płockiem a Holandią. Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów, można powiedzieć, że jesteśmy na początku tej drogi, ale rokowania na współpracę są bardzo dobre – podsumowała.

Należy dodać, że Holandia, obok takich krajów jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, Francja, Korea Południowa, Wielka Brytania czy Chiny, należy do największych inwestorów, którzy ulokowali swój kapitał na Mazowszu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Andrzej Przybyszewski says:

    Oby tylko nie z takim skutkiem jak Holendrzy zainwestowali w prawie 100-letnią Płocką Stocznie Rzeczną która obecnie dogorywa i znajduje się w upadłości !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU