REKLAMA

Jest akt oskarżenia za profanację wizerunku Matki Bożej w Płocku

REKLAMA

Płocka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec trzech osób, oskarżonych o profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Chodzi o rozlepienie w 2019 roku wokół kościoła pw. św. Dominika (parafia św. Maksymiliana Kolbego) w Płocku plakatów i naklejek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Płocku, aktem oskarżenia zostały objęte trzy osoby: Elżbieta P., Anna P. i Joanna G. Przedstawiono im zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej.

Z ustaleń prokuratury wynika, że osoby objęte aktem oskarżenia w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozwiesiły plakaty i naklejki, które przedstawiały Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy – symbolu środowisk LGBT.

Kontrowersyjne napisy w kościele i tęczowe flagi w święconce. Kłótnia księdza z przedstawicielem LGBT w Płocku [FILM]

Była to dalsza część konfliktu, który rozpoczął się podczas świąt wielkanocnych. Wówczas w kościele, na Grobie Pańskim, wśród wymienionych grzechów ustawiono m.in. napis „LGBT”. Po tym zdarzeniu Kuria Diecezjalna Płocka przekazała, że wobec proboszcza parafii kierowano groźby.

Z kolei w piątek, 28 czerwca, w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, a także na schodach od ul. Mostowej do Pomnika Broniewskiego, ktoś umieścił kolorowe napisy w języku polskim i angielskim. Te w języku polskim brzmiały „Boże chroń tęczę”, natomiast w języku angielskim „God save the Queer”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Boże chroń LGBT”. Queer (z ang. queer – dziwny, osobliwy, a jako rzeczniki „osoba homoseksualna”) to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków.– Prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, w kierunku naruszenia przepisów, wynikających z art. 63a kodeksu wykroczeń – wyjaśniła nam wówczas sierż. sztab. Marta Lewandowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Wymalowano napisy obok kościoła w Płocku. „Boże chroń tęczę”

Okolice płockiego kościoła oblepione „tęczową” Matką Boską Częstochowską. Minister: „Dokonano profanacji, sprawą zajmie się policja”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 19

 1. Jan says:

  Polacy mają ogłuszone puste łby biciem kościelnych dzwonów i zaczadzone kadzidlem ,Polacy to sredniowiecze

 2. ichal says:

  Moze lodowa otoczka katolikow jest lepsza niz teczowa ,tzn z czym lepsza

 3. ? says:

  A jak dzieci malują w zeszytach tęczowego Jezusa to kartki wyrywać???

 4. Izabela Łęcka says:

  Powinni dostać bardzo wysokie kary pieniężne

  • ichal says:

   A ci co uzywaja wizerunku nmp do krecenia lodow ,powinni byc przymusowo badani psychiatrycznie i leczeni

 5. Pamietam says:

  Pamiętam jeszcze czasy, kiedy ludzie kierowali się w życiu codziennym, rodzinnym , społecznym systemem wartosci. Był strój na co dzień i na święto, niedziela odrozniala się od dnia powszedniego.
  Żałoba była żałobą. Słowo było słowem, miało wartość. Matka i ojciec mieli szacunek.
  BOG HONOR I OJCZYZNA to były wyznaczniki życia i postępowania.
  Dzisiaj ludzie uwierzyli, że sami mogą budować raj na ziemi. Nie ma zasad, wartosci wyznaczają sobie sami: dzisiaj takie, jutro inne…A potem płaczą, że miejsca w psychiatrykach zabraklo

 6. Ole zmróż oczko. says:

  A ja się pytam. Kto zalazł za skórę pederaście z Warszawy? Chyba x. Proboszcz. To chyba jego wizerunki powinny wisieć na pobliskich przykładach małej architektury. A co do tego ma wizerunek Madonny z Częstochowy? Chyba że nie chodziło o performance proboszcza tylko żeby lesbijki i pederasci wywołali zadymę

 7. a co na to says:

  HORUS?

 8. co na to MITRA? says:

  bo to podobnież pierwowzór?

 9. Jo says:

  Dla Jaśnie oświeconego to fikcyjna postać a dla katolików to ich Matka, obrażono uczucia religijne wielu, więc według prawa niech za to odpowiedzą i cieszą się, że nie żyją w islamskim kraju bo tam spotkała by ich kara śmierci.

 10. Nadzieja says:

  Mam głęboką nadzieję ze spotka te panie kara. Tyle mówią o tolerancji , pod warunkiem ze dotyczy ona jednej strony

  • Ksiadz says:

   Nadzieja ,jesteś prawdziwa miłosierną katoliczką, myślę że powinni je zgodnie z katolicką tradycją i Jezusem na ustach spalić na stosie albo utopić w Wiśle, czy taka kara by Ci odpowiadała miłosierną corko wszechmogacego ? Pozdrawiam i z bogiem alleluja i do przodu…

 11. Oświecony says:

  Jak można obrazić fikcyjną postać ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU