REKLAMA

Jedno z kąpielisk zamknięte. Powód? Sinice

REKLAMA

Kąpielisko w Soczewce zostało zamknięte. Jak informuje Rejonowe Płockie WOPR, powodem jest wykrycie bakterii sinic.

Bakterie na kąpielisku „Soczewka” zostały wykryte 11 lipca, stąd – po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku – zostało tymczasowo wyłączone z korzystania.

Sinice to bakterie, które zieloną barwę zawdzięczają zawartemu w nich chlorofilowi. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, choć są i takie, które występują w glebie. Bakterie zakwitają w sprzyjających warunkach. Najczęściej występują podczas upałów, ale wystarcza im już temperatura dwudziestu paru stopni i brak wiatru, który uniemożliwia mieszanie się mas nagrzewającej się wody. Lubią też wodę o podwyższonym stężeniu fosforanów i azotanów, czyli wodę zanieczyszczoną.

Przyczyną powstawania sinic jest obecność w wodzie detergentów, nawozów sztucznych, gnojowic spływających z pól, ścieków gospodarczych, komunalnych i przemysłowych, które są źródłem azotu i fosforu w wodach. W czystej wodzie, bez chemicznych zanieczyszczeń, sinic nie ma.Jeśli sinice pojawiają się, to oznacza, że woda jest zanieczyszczona, a życie w zbiorniku wodnym zagrożone. W trakcie fotosyntezy sinice zużywają wprawdzie dwutlenek węgla i dostarczają życiodajny tlen, ale ogromne ich ilości opadają na dno zbiornika. Martwe bakterie gniją, co prowadzi do zużycia tlenu, a wydzielane przez nie toksyny zatruwają ryby i inne zwierzęta.

Płocki WOPR ma poinformować o ponownej możliwości korzystania z kąpieliska w Soczewce, gdy tylko warunki sanitarno-epidemilogiczne będą sprzyjające.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU