REKLAMA

Jakie prawa i obowiązki będą mieli płoccy radni?

REKLAMA

Radni, wybrani w najbliższych wyborach samorządowych, zgodnie z nową ustawą będą mieli nowe obowiązki, ale i nowe prawa. Jakie?

Po najbliższych wyborach samorządowych płoccy radni, którzy już pełnili tę funkcję wcześniej będą, musieli przyzwyczaić się do sporych zmian, jakie wprowadził rząd w zakresie ich praw i obowiązków. Największą zmianą jest to, że od teraz kadencje będą nie cztero, lecz pięcioletnie.

Wygląda również na to, że nasza redakcja będzie mogła zakończyć swoją misję transmitowania na żywo i zapisywania sesji rad miasta, gdyż od teraz to samorząd będzie musiał sam o to zadbać. Jednocześnie publikowane będą imienne wyniki głosowań przeprowadzonych przez radnych, co jest zmianą dla większości gmin powiatu płockiego – w Płocku, dzięki systemowi e-sesja, możemy wyniki obserwować na bieżąco.

Kolejną zmianą dla radnych będzie to, że każdy z nich będzie mógł uzyskać informacje, materiały, a nawet wstęp do pomieszczeń, w ramach działań kontrolnych w urzędzie miasta i spółkach z udziałem miasta. Po wyborach zmieni się również sposób składania zapytań i interpelacji. Wszystkie będą musiały zostać przekazane przewodniczącemu rady miasta, który dostarczy je prezydentowi. Prezydent (a w gminach wójt lub burmistrz) będzie miał obowiązek w ciągu 14 dni odpowiedzieć radnemu, również na piśmie. Zarówno zapytanie czy interpelacja, jak i odpowiedź będą publikowane w BiP-ie i na portalu miejskim.To także jest nowość zwłaszcza dla radnych gmin powiatu płockiego. Dotychczas, jeśli nie było takiego zapisu w statucie gminy, interpelacje i zapytania radnych były traktowane w większości jako zwykłe pisma, na które można odpowiedzieć w trybie administracyjnym 30 dni. Nie było też mowy o tym, aby takie pisma radnych były publikowane w biuletynie informacji publicznej czy na stronie gminy.

Wprowadzone zmiany mają zwiększyć przejrzystość funkcjonowania urzędów i spółek miejskich, które będą musiały liczyć się z możliwością skontrolowania przez dowolnego radnego. Jednocześnie zostanie wprowadzona większa stabilność w rządzeniu, dzięki wydłużeniu kadencji. Ograniczenie nastąpi natomiast przy wyborze prezydenta, burmistrza czy wójta – będzie mógł być wybrany maksymalnie dwa razy, co ma ograniczyć nadużycia i skostnienie systemu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU