REKLAMA

Jakie nowe biopaliwa w Grupie ORLEN? Drugi dzień Sympozjum CHEMIA 2021

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Drugi dzień XXVII Sympozjum CHEMIA 2021, choć w sieci, zgromadził wielu uczestników. Jednym z prelegentów była przedstawicielka spółki z Grupy ORLEN, która opowiedziała o transformacji spółki ORLEN Południe w kierunku biorafinerii.

W środę 3 lutego, drugi dzień Sympozjum CHEMIA 2021 rozpoczął panel pt. „Od pomysłu do wdrożenia. Innowacyjność w przedsiębiorstwach”. Mogliśmy wysłuchać m.in. dra Grzegorza Kądzielawskiego z Grupy Azoty, Jana Biedronia z Grupy LOTOS czy Mariusza Gierszewskiego z ANWIL SA.

Ostatni panel sympozjum, pt. „Od odpadu do produktu. Obieg zamknięty, czyli wykorzystywanie posiadanych zasobów” zainaugurowała Paulina Dzierzba z ORLEN Południe, wygłaszając referat „ORLEN Południe w nurcie Europejskiego Zielonego Ładu”.

Prelegentka opowiadała o transformacji ORLEN Południe S.A. w kierunku biorafinerii, której podstawą są konsekwentnie rozwijane technologie oraz nacisk na rozwój know-how. W materiale zaprezentowała najbardziej zaawansowane projekty w Spółce, które wpisują się w strategię transformacji do biorafinerii. W swoim wystąpieniu poruszyła cztery tematy:

  1. glikolu propylenowego,
  2. wodoru jakości paliwowej,
  3. UCONE, rozbudowy biodiesela, oczyszczania gliceryny,
  4. kwasu mlekowego.

Jak przypomniała, realizacja projektu budowy kompleksu glikolu rozpoczęła się w 2019 r., a jego uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2021 roku.

– W ramach projektu GLIKOL będzie produkowany wodór, który w części zostanie wykorzystany do oczyszczania do jakości paliwowej. Będzie wykorzystany głównie do zasilania autobusów w większych miastach, dlatego PKN ORLEN podpisał już listy intencyjne z Metropolią GZM, MPK Kraków czy Grupą SBB Energy – tłumaczyła Paulina Dzierzba.

Wymieniała też, że rozbudowa instalacji produkcji biodiesela to dodatkowe 25 kta (w I etapie) oraz 100 kta (w II etapie). Budowa nowej linii do przerobu UCOME natomiast to 30 kta.

– Mimo ciężkiej sytuacji zarówno w Polsce, jak i na świecie, udało nam się utrzymać harmonogram prac. Stan zaawansowania kontraktu EPC wynosi obecnie około 81 proc. – wyjaśniała Paulina Dzierzba.Jak wyjaśniła, do produkcji glikolu propylenowego będzie wykorzystana gliceryna, która jest produktem ubocznym przy produkcji biodiesla.

Paulina Dzierzba poruszyła również tematykę związaną z rozbudową jednostki do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych, które już od 2004 r. są produkowane w Trzebini. Jak podkreśliła, zaprezentowane projekty związane z produkcją biopaliw oraz paliw alternatywnych wpisują się w strategię Grupy ORLEN do 2030 roku.

Jak zrealizować strategię koncernu multienergetycznego? Wyzwania przyszłości podczas Sympozjum Chemia 2021

Na zakończenie drugiego dnia Sympozjum odbyła się debata pt.: „Klimat a chemia polska. Przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki środowiskowej”, którą poprowadził Zbigniew Kozłowski. Na temat wyzwań, szans, wodoru i energetyki w chemii wypowiedzieli się:

  • dr hab. Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.
  • Wojciech Kozłowski, p.o. Dyrektor Biura Rozwoju PKN ORLEN S.A.
  • Marcin Wasilewski, Vice President Process Automation, ABB.

XXVII edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2021 to jedno z największych spotkań dla branży chemicznej w Polsce. Podczas debat i wystąpień panelistów, poruszane są najistotniejsze tematy dla tej branży, m.in.: nowoczesne rozwiązania dla branży chemicznej, optymalizacja i efektywność, współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii, innowacyjność w zakładach chemicznych, przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki środowiskowej.

Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu kierunekchemia.pl. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN ORLEN.

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU